Na skróty

FAQ

IQNet, ISO

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Ścieżka nawigacyjna do tej strony

Na wakacje Mazowsze

Na wakacje Mazowsze

Kończy się okres wakacyjny. Na Mazowszu nadal temperatury tropikalne. Wcale nie trzeba jechać do zatłoczonych nadmorskich kurortów, aby odpocząć. Środki w ramach RPO WM 2007-2013 pozwoliły zrealizować ponad 1700 inwestycji i wśród nich są również te dotyczące turystyki i kultury. Zachęcamy do relaksu blisko domu, tym razem region siedlecki.

Fundusze europejskie pozyskane dla regionu siedleckiego pozwoliły zrealizować ponad 270 inwestycji, których całkowita wartość wyniosła prawie miliard zł, a dofinansowanie z RPO WM ponad 600 mln zł.

Zdecydowanie warto odwiedzić siedleckie, gdyż region położony jest na terenie dwóch odmiennych krain: nadbużańskiego Podlasia i nadwiślańskiego Mazowsza. Znajdziemy tutaj ślady noblisty Władysława Reymonta, drewniane kościółki czy jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie. Region zaprasza także nad czysty Liwiec oraz urokliwy Bug. Turyści nie będą się tutaj nudzić, dla amatorów dwóch kółek, przygotowanych jest wiele tematycznych tras rowerowych, np.: Trasa Wodyńska, Trasa Korczewska czy Dolina Muchawki.

Na pewno wartym odwiedzenia jest miasto Węgrów. Ze środków unijnych udało się przeprowadzić rewitalizację Rynku Mariackiego. Projekt objął modernizację płyty rynku, w tym: przebudowę infrastruktury podziemnej, wymianę nawierzchni wraz z likwidacją barier architektonicznych, a także budowę fontanny. Wykonana została iluminacja dwóch osiemnastowiecznych zabytków: Bazyliki Mniejszej i Domu Gdańskiego, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna. Wcześniej, jej pomieszczenia były niewykorzystane, w ramach dotacji udało się to zmienić. Na wszystkich chętnych, mieszkańców i turystów, czeka czytelnia naukowa, dla najmłodszych organizowane są przedstawienia teatralne, ciekawe zajęcia plastyczne, animacje. Amatorzy wystaw, obejrzą stałe ekspozycje oraz Muzeum Tkaniny Podlaskiej, gdzie zgromadzona jest cześć wyrobów i eksponatów po byłej Spółdzielni „Cepelia". Miasto w sezonie letnim oferuje moc atrakcji, regionalne smaki, Krainę Mistrza Twardowskiego, a dla ochłody warto wziąć udział w spływie kajakowym po rzece Liwiec.

Tytuł projektu: Rewitalizacja Rynku Mariackiego w Węgrowie
Beneficjent: Miasto Węgrów
Całkowita wartość projektu: 18 138 039,76 zł
Kwota dofinansowania: 14 819 189,35 zł
Działanie: 5.2 Rewitalizacja miast

Wyjeżdżając z Węgrowa, warto skręcić na Mińsk Mazowiecki i zatrzymać się tu na kilka godzin.

Wizytówką miasta jest piękny Pałac Dernałowiczów otoczony parkiem krajobrazowym. Zabytek, przyciąga turystów, mieszkańców i tętni kulturą. Mieszczący się w nim Miejski Dom Kultury jest ośrodkiem artystycznym oraz miejscem spotkań, dialogu i działań edukacyjnych.

Spędzając czas w Mińsku można zaplanować sobie wieczorek taneczny, pójść z dzieckiem na spektakl do teatru w Pałacu czy obejrzeć jedną z komedii Louisem de Funes.

MDK z sukcesem aplikował o środki unijne, przeznaczając je na modernizację, np.: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, usunięcie barier architektonicznych, kupno nowego fortepianiu i projektora.

Tytuł projektu: Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim wraz ze wzbogaceniem oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury
Beneficjent: Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim
Całkowita wartość projektu: 1 197 056,91 zł
Kwota dofinansowania: 717 516,45 zł
Działanie: 6.1 Kultura

Zanim opuścimy Mińsk Mazowiecki, godnym polecenia jest Muzeum Ziemi Mińskiej. Unijne dofinansowanie pozwoliło odrestaurować zabytek. Wykonane prace to: odgrzybianie i izolacja wodoodporna fundamentów, postawienie nowego stropu i dachu nad całym budynkiem, wymiana okien, drzwi balkonowych oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. W budynku zostały zamurowane niepotrzebne otwory okienne i drzwiowe, a także wyburzone zbędne ścianki działowe. Wyremontowany został balkon na piętrze, wykonano także nowe stalowe balustrady. Na zewnętrznych ścianach położono nowy tynk, a wszystkie gzymsy poddane zostały renowacji. Wokół Muzeum powstały alejki, trawniki i fontanna.

Zbiory muzeum poświęcone są historii miasta i regionu, to także pamiątki fotograficzne, dokumenty, kolekcja ikonograficzna, mapy. Ekspozycje stałe prezentują dzieje miasta w malarstwie i grafice artystów mińskich oraz dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim.

Muzeum organizuje wystawy czasowe, wydaje publikacje, prowadzi działalność edukacyjną, lekcje muzealne i spotkania poświęcone historii, organizuje też koncerty muzyczne. Turyści, którzy oprócz aktywności fizycznej preferują turystykę kulturową, na pewno nie będą zawiedzeni wizytą w Muzeum Ziemi Mińskiej.

Tytuł projektu: Modernizacja budynku Muzeum Ziemi Mińskiej
Beneficjent: Miasto Mińsk Mazowiecki
Całkowita wartość projektu: 1 978 146,68 zł
Kwota dofinansowania: 967 764,89 zł
Działanie: 6.1 Kultura

Po spotkaniach ze sztuką i kulturą, czas na dobrą regionalną potrawę. Jedziemy do Cegłowa w powiecie mińskim. Tutaj w ramach RPO WM 2007-2013 powstała wioska kulinarna, w której mieszkańcy oraz turyści mogą swój wolny czas poświęcić na udział w pokazach i warsztatach kulinarnych. Dla miłośników gotowania, to możliwość zaprezentowania własnych umiejętności i wymiany doświadczeń kucharskich. Oferta jest bogata, a dużą popularnością cieszą się tak zwane „pierogi pieczone", „sójki" czy też „kasioki", „kapuścioki" (od nazw nadzienia).

W ramach projektu w wiosce kulinarnej, odbywają się warsztaty i pokazy przygotowywania sójki mazowieckiej. Są to pierogi wykonane z ciasta, cienko rozwałkowanego i wypełnionego kapustą, boczkiem lub słoninką, kaszą jaglaną i grzybami, następnie zapiekane. Tradycja wypieku tego smacznego produktu nie ginie i jest pieczołowicie kultywowana. W maju 2009 r. sójka została wpisana na listę produktów tradycyjnych z województwa mazowieckiego.

Tytuł projektu: Wioska kulinarna w Podcierniu - utworzenie kompleksowej oferty turystycznej Gminy Cegłów
Beneficjent: Gmina Cegłów
Całkowita wartość projektu: 535 658,13 zł
Kwota dofinansowania: 376 055,60 zł
Działanie: 6.2. Turystyka

Kapituła Konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" nominowała projekt Miasta Siedlce pt. „Regionalny projekt turystyczny Doliny Bugu" do nagrody głównej w kategorii turystyka mobilna i wirtualna. Głosowanie na najlepsze projekty trwało do 4 sierpnia 2015r. Czekamy teraz na wyniki i jedziemy właśnie w okolice Siedlec. Co tu na nas czeka? Kilometrowa ścieżka rowerowa w ciągu trasy turystycznej „Zielone Siedlce", która powstała w ramach projektu, do zainstalowania mobilne aplikacje telefoniczne, do zwiedzania liczne rezerwaty: ornitologiczny „Stawy Broszkowskie", krajobrazowo-leśny „Dąbrowy Seroczyńskie", rezerwat „Topór", „Kaliniak", „Dębniak" i „Przekop". Dla miłośników natury czeka także dziesięciohektarowy obszar Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz wiele innych cichych zakątków nieskażonych przemysłem.

Warto podkreślić, że dzięki mobilnej aplikacji, turysta pozna najważniejsze zabytki ziemi siedleckiej, potem je zwiedzi i nie zgubi się na liwieckich i nadburzańskich trasach rowerowych. Aplikacja dostarczy także aktualnych informacji, gdzie się trochę rozerwać na imprezie kulturalno-rekreacyjnej.

Tytuł projektu: Regionalny projekt turystyczny Doliny Bugu
Beneficjent: Miasto Siedlce
Całkowita wartość projektu: 1 384 235,41 zł
Kwota dofinansowania: 342 448,00 zł
Działanie: 6.2. Turystyka

Wycieczkę po regionie siedleckim kończymy nad Zalewem Łosickim. Dzięki środkom unijnym, możliwe było zrealizowanie inwestycji, która stworzyła warunki do odpoczynku i rekreacji nad wodą. Oficjalnie projekt zakończy się pod koniec sierpnia ale z pewnością nie zabraknie słonecznych i ciepłych dni, które skłonią turystów do odwiedzenia tego miejsca.

Nowe oblicze Zalewu, to niewielka plaża z kąpieliskiem, podest pływający, dla aktywnych ścieżka pieszo- rowerowa i zewnętrzna siłownia. Nie zabraknie wypożyczalni rowerów i kajaków, a dla najmłodszych brodzik ze zjeżdżalnią.

Tytuł projektu: Zagospodarowanie otoczenia ZALEWU ŁOSICKIEGO, jako miejsca rekreacji i pobytu turystów odwiedzających Subregion Nadbużański - 2014
Beneficjent: Miasto i Gmina Łosice
Całkowita wartość projektu: 645 525,25 zł
Kwota dofinansowania: 499 959,31 zł
Działanie: 6.2. Turystyka

Region siedlecki wyróżnia się wyjątkowymi w skali międzynarodowej walorami przyrodniczymi.

Miłośnicy ciszy, spokoju, kontaktu z naturą z pewnością znajdą ofertę dla siebie. Zaproponowane przez nas atrakcje powiązane są z funduszami unijnymi ale lokalne samorządy dokładają wszelkich starań, aby turystycznie nie było nudno. Czas się samemu przekonać, czy siedleckie zachwyci.

 

Edyta Al-Tawil
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Tel. 22 542 25 62
e-mail: media@mazowia.eu

wydruk, pdf

Rejestr:

banner banner banner

Kalendarz

sunmontuewedthufrisat

 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  

Najbliższe wydarzenia:

Przeczytaj treść ponownie

Instytucje współfinansujące

"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.