Wpisz proszę szukaną frazę
Europa nieustannie dąży, aby być regionem o silnym wymiarze społecznym. Zdrowie mieszkańców jest priorytetem, dlatego środki europejskie tak mocno wspierają ten obszar. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dnia Zdrowia i podkreślamy rolę Funduszy Europejskich w rozwój innowacji w medycynie, w diagnostyce i leczeniu chorób, w tym rzadkich i ciężkich. Mazowieckie szpitale, dzięki wsparciu z UE, stały się placówkami doposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt, a instytuty oraz uniwersytety medyczne mogą badać i opracowywać nowe technologie, które wykorzystywane są w leczeniu pacjentów.
Motywem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2023 jest hasło „zdrowie dla wszystkich”. Jednym z elementów dobrego zdrowia jest profilaktyka, aktywność fizyczna, dieta, unikanie alkoholu. A jeśli już pojawi się choroba czy potrzeba operacji, potrzeba wykształconych lekarzy i pielęgniarek oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, dobrze wyposażonych karetek pogotowia i dostępności w placówkach medycznych.
Szlachetne zdrowie
Pieniądze z programów regionalnych pomogły już w zakupach nowoczesnych urządzeń medycznych, takich jak tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, aparaty USG, sprzęt do diagnostyki i badań. Inwestycje w nowoczesne aparatury to nowe możliwości na poszerzanie diagnostyki i leczenia wielu chorób, np. kardiologicznych, chirurgicznych czy ginekologicznych.
Na ratunek pacjentom codziennie wyjeżdżają nowe karetki wyposażone tak, aby już w drodze do szpitala, ratować życie i zdrowie chorego. Fundusze europejskie pomogły także w budowie oraz przebudowie szpitali w tworzeniu nowych oddziałów np. kardiologicznych, onkologicznych, rehabilitacyjnych. Realizowane projekty dotyczyły również termomodernizacji szpitali i przychodni. Takie działania dają wieloletnie efekty, m.in. oszczędności finansowe, zmniejszenie zużycia energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej, straty ciepła na bieżąco są redukowane, a montaż instalacji OZE pozwoliły zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej. Wszyscy korzystają.
Niemal w każdym regionie województwa znajduje się placówka medyczna, która skorzystała z funduszy europejskich, pacjenci mają lepszy dostęp zaawansowanych metod diagnostyki i leczenia. Fundusze Europejskie pomogły także w walce z pandemią COVID-19.
Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Nowa perspektywa finansowa otworzyła kolejne możliwości rozwoju służby zdrowia. Potrzeby są wciąż ogromne, Polacy żyją coraz dłużej, ale wyzwaniem jest starzejące się społeczeństwo. Program FEM 2021-2027 przewiduje wsparcie zdrowia m.in. w ramach Priorytetu V Fundusze Europejskie dla wyższej jakości życia na Mazowszu, Priorytetu VIII Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych i zdrowotnych na Mazowszu, Priorytetu IX Mazowsze bliższe obywatelom dzięki Funduszom Europejskim.