Wpisz proszę szukaną frazę
Rok 2020 postawił przed nami wszystkimi ogromne wyzwanie. Szczególnie ciężki okres przechodzi obecnie branża turystyczna, którą dotykają ogromne ograniczenia w prowadzeniu działalności. O wyzwaniach, potrzebach związanych z epidemią COVID-19, ale przede wszystkim o promocji marek turystycznych rozmawiali 3 grudnia uczestnicy konferencji „Międzynarodowe dobre praktyki w zarządzaniu marką turystyczną”. O wsparciu z Unii Europejskiej dla Mazowsza opowiedzieli podczas spotkania Przedstawiciele Zarządu Województwa oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Konferencję zorganizowała Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Epidemia koronawirusa zatrzymała europejskie i światowe gospodarki oraz zmieniła świat, który do tej pory znaliśmy. Ograniczenia mające na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców sprawiły, że część przedsiębiorców z dnia na dzień straciła możliwość prowadzenia działalności. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się branża turystyczna i branża kulturalna, które skutki pandemii koronawirusa dotknęły najwcześniej i wciąż walczą o przetrwanie, na co zwróciła Bożena Żelazowska Poseł na Sejm RP. Ponadto, jak zauważyła Dorota Zbińkowska Dyrektor Mazowieckiej Organizacji Turystycznej, turystyka jest trzecią, siłą pod względem generowania PKB w Polsce i na świecie. Jej wpływ wykracza więc daleko poza perspektywę pojedynczych przedsiębiorców, silnie oddziałując na gospodarkę i rynek pracy.
Jedną z form wsparcia w obliczu epidemii COVID-19 są fundusze z Unii Europejskiej. Dzięki temu Samorząd Mazowsza skierował do przedsiębiorców ofertę bezzwrotnych dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Do tej pory przyznano ponad 48 mln zł dla 1,2 tys. firm z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej. Dalsze środki już niebawem skierowane zostaną do kolejnych przedsiębiorców, w tym z branży transportowej, sportowej, czy też rozrywkowej. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy obecnie na końcowym etapie realizacji programu regionalnego i możliwości finansowania są już bardzo ograniczone, na co zwrócił uwagę Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. Organizacja dwóch konkursów dla firm mierzących się z największymi spadkami przychodów odbyła się w nadzwyczajnym, niespotykanym trybie i dzięki przesunięciom środków z innych obszarów. O tym na jakie wsparcie będzie można liczyć w perspektywie unijnej na lata 2021-2027 opowiedział z kolei Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Z jednej strony będą to środki w ramach Europejskiego Instrumentu Odbudowy, a z drugiej polityki spójności, z której Polska czerpie korzyści już od 16 lat. Planowane wsparcie turystyki obejmie m.in. odnowę zabytków, wsparcie instytucji kultury, ale też szlaki kulturowe, trasy i szlaki turystyczne, promocję regionalnych i lokalnych marek.
Podczas konferencji swoimi doświadczeniami w zarządzaniu markami turystycznymi podzielili się z kolei przedstawiciele Narodowej Organizacji Turystycznej Ukrainy, marki „GÓROLSKO SWOBODA produkt regionalny®”, landBrand oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Relacja z konferencji dostępna będzie już niebawem na stronie www.mazowsze.mrot.pl. Zapraszamy również do lektury Przewodnika Turystycznego „Odpocznij na Mazowszu”
O Funduszach Europejskich dla Mazowsza
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?