[ic_wcag]

Aktualności

Na grafice znajduje się zdjęcie dłoni dziecka pomalowanych narodowymi barwami Ukrainy oraz podpis: „Beneficjenci Funduszy Europejskich wspierają uchodźców z Ukrainy!”

Beneficjenci Funduszy Europejskich wspierają uchodźców z Ukrainy!

Beneficjenci Funduszy Europejskich pomagają uchodźcom z Ukrainy, wykorzystując w tym celu przestrzenie oraz sprzęt dofinansowany z Unii Europejskiej. Doceniamy inicjatywy organizowane na rzecz pomocy osobom przybywającym do Polski. Takie działania podjęto m.in. w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Mazowieckim Instytucie Kultury oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zobacz, jak wiele szlachetnych inicjatyw powstało na Mazowszu.

Wsparcie dla uchodźców w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach 

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach czynnie angażuje się w pomoc zarówno uchodźcom, przebywającym w Polsce, jak i obywatelom Ukrainy, pozostałym w kraju. Dzięki wcześniej zrealizowanym projektom unijnym placówka dysponuje zmodernizowanymi oddziałami szpitalnymi oraz nowoczesnym sprzętem diagnostycznym W Szpitalu wdrożono działania umożliwiające sprawną obsługę uchodźców. Działają tam punkty informacyjne, obsługiwane przez osoby porozumiewające się w języku ukraińskim. W siedleckich oddziałach szpitalnych hospitalizowano dotychczas ok. 60 osób z Ukrainy.

Inicjatywy w Mazowieckim Instytucie Kultury

Fundusze europejskie umożliwiły także kompleksową renowację i modernizację zabytkowego budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury. Dzięki tym działaniom wzbogacona została oferta kulturalna Instytutu. W ramach solidarności z Ukrainą placówka oferuje szereg zajęć dla dzieci uciekających przed wojną. Jedna z sal Instytutu została przeznaczona na obszar zabawy pn. „MIKroklimat”. Dzieci mają tam przestrzeń do swobodnej zabawy, a rodzice chwilę dla siebie – mogą napić się kawy i skorzystać z bezpłatnej sieci WIFI. Ponadto w piątki w Instytucie wyświetlane są filmy dubbingowe po ukraińsku. Więcej informacji na stronie: www.mik.waw.pl.

Udogodnienia w Muzeum Niepodległości

Szereg inicjatyw dla osób z Ukrainy przygotowało również Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dzięki wsparciu unijnemu Muzeum posiada bogatą ofertę wystawienniczą oraz Centralny Magazyn Zbiorów. Muzeum organizuje noclegi dla uchodźców w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach biurowych w jednym z Oddziałów Muzeum – X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. W ostatnim czasie w placówce odbył się także koncert Sepfory Hajbeji, artystki z Ukrainy, spotkanie poświęcone historii Ukraińców w Polsce oraz prelekcja dla dzieci z Ukrainy pt. „W krainie Orła Białego”. Ponadto Dział Edukacji Muzeum oferuje bezpłatne przyjęcie grup szkolnych dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach projektu: „Liderki i Liderzy Edukacji”. Więcej informacji na stronie: https://muzeum-niepodleglosci.pl/

Podziel się swoimi działaniami na rzecz Ukrainy

Jeśli podjęte przez Państwa działania odbywają się z wykorzystaniem efektów inwestycji bądź sprzętów dofinansowanych ze środków europejskich, prosimy o wiadomość na adres media@mazowia.eu. Informacje o dalszych losach europejskich inwestycji udostępnimy na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz w mediach społecznościowych.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-04-14
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-04-14

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content