Wpisz proszę szukaną frazę
W malowniczo położonej nad Wisłą Twierdzy Modlin znajduje się wyjątkowe miejsce poświęcone historii II wojny światowej – Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197. Jest to interaktywna przestrzeń przedstawiająca bohaterską obronę Modlina w 1939 roku, w której powstaniu pomogły fundusze z Unii Europejskiej. Dzięki ponad 3 mln zł dofinansowania z programu regionalnego mieszkańcy Mazowsza i turyści zyskali kolejne ciekawe miejsce sprzyjające poznawaniu wojennej historii Polski.
Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza, nie zapominając jednocześnie o pielęgnowaniu historii regionu. Wśród projektów dofinansowanych ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 z tego obszaru znalazło się utworzenie Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197 na terenie Twierdzy Modlin.
Unia Europejska nieustannie wspiera polską kulturę. Fundusze europejskie pozwolą na zachowanie dziedzictwa kulturowego i zwiększenie dostępności Twierdzy Modlin poprzez udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych. Dzięki pracom modernizacyjnym i renowacyjnym obiekt będzie pełnił nie tylko funkcje kulturowe, ale i edukacyjne, a jednocześnie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Udostepnienie obiektu zwiedzającym z regionu, z Polski czy z zagranicy wykorzysta istniejący potencjał turystyczny miejsca i pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Ten projekt to wyraz solidarności pozostałych obywateli Unii Europejskiej z Polakami. Prawie 60% kosztów inwestycji to bezzwrotna pomoc z budżetu Unii. – komentuje Christopher Todd Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Dzięki dofinansowaniu europejskiemu Fundacja Nasza Historia zmodernizowała zabytkowy obiekt starej prochowni, która w 1939 roku była punktem dowodzenia generała Wiktora Thommee podczas obrony Twierdzy Modlin. Nowe wyposażenie pojawiło się na dziedzińcu oraz w salach ekspozycyjnych. Odwiedzający multimedialną wystawę mają do dyspozycji m.in.: wirtualną strzelnicę, grę historyczną, salę pamięci, czy symulator bombardowania. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Obiekt został również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Prochownia odegrała ważną rolę w wydarzeniach z września 1939 roku, ponieważ w jej wnętrzu znajdowało się stanowisko dowodzenia obroną Modlina. To właśnie z tego miejsca generał Wiktor Thommee wydawał rozkazy swoim żołnierzom – podkreśla Sebastian Sosiński, Dyrektor Twierdzy Modlin, twórca ekspozycji.
Adaptacja Prochowni na cele edukacyjne była jednym z ponad 70 projektów z zakresu ochrony zabytków i zwiększania dostępności do kultury dofinasowanych z funduszy europejskich z programu regionalnego na lata 2014-2020. Dzięki temu Nowy Dwór Mazowiecki zyskał wyjątkowe miejsce przyciągające turystów i pasjonatów historii, a także stanowiące atrakcyjną ofertę dla uczniów i mieszkańców – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Tytuł projektu: Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197”
Beneficjent: Fundacja Nasza Historia
Wartość projektu: 5,6 mln zł
Kwota dofinansowania z UE: 3,2 mln zł
Projekt zrealizowano w ramach działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020
Zdjęcia: Piotr Zakrzewski
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.