[ic_wcag]

Aktualności

Kolekcja broni w Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197, autor zdjęcia: Piotr Zakrzewski

Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197 – Fundusze Europejskie wspierają odnowę Twierdzy Modlin

W malowniczo położonej nad Wisłą Twierdzy Modlin znajduje się wyjątkowe miejsce poświęcone historii II wojny światowej – Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197. Jest to interaktywna przestrzeń przedstawiająca bohaterską obronę Modlina w 1939 roku, w której powstaniu pomogły fundusze z Unii Europejskiej. Dzięki ponad 3 mln zł dofinansowania z programu regionalnego mieszkańcy Mazowsza i turyści zyskali kolejne ciekawe miejsce sprzyjające poznawaniu wojennej historii Polski.

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza, nie zapominając jednocześnie o pielęgnowaniu historii regionu. Wśród projektów dofinansowanych ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 z tego obszaru znalazło się utworzenie Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197 na terenie Twierdzy Modlin.

Unia Europejska nieustannie wspiera polską kulturę. Fundusze europejskie pozwolą na zachowanie dziedzictwa kulturowego i zwiększenie dostępności Twierdzy Modlin poprzez udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych. Dzięki pracom modernizacyjnym i renowacyjnym obiekt będzie pełnił nie tylko funkcje kulturowe, ale i edukacyjne, a jednocześnie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.  Udostepnienie obiektu zwiedzającym z regionu, z Polski czy z zagranicy wykorzysta istniejący potencjał turystyczny miejsca i pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Ten projekt to wyraz solidarności pozostałych obywateli Unii Europejskiej z Polakami. Prawie 60% kosztów inwestycji to bezzwrotna pomoc z budżetu Unii.  – komentuje Christopher Todd  Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Interaktywne centrum dowodzenia obroną Modlina

Dzięki dofinansowaniu europejskiemu Fundacja Nasza Historia zmodernizowała zabytkowy obiekt starej prochowni, która w 1939 roku była punktem dowodzenia generała Wiktora Thommee podczas obrony Twierdzy Modlin. Nowe wyposażenie pojawiło się na dziedzińcu oraz w salach ekspozycyjnych. Odwiedzający multimedialną wystawę mają do dyspozycji m.in.: wirtualną strzelnicę, grę historyczną, salę pamięci, czy symulator bombardowania. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Obiekt został również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prochownia odegrała ważną rolę w wydarzeniach z września 1939 roku, ponieważ w jej wnętrzu znajdowało się stanowisko dowodzenia obroną Modlina. To właśnie z tego miejsca generał Wiktor Thommee wydawał rozkazy swoim żołnierzom – podkreśla Sebastian Sosiński, Dyrektor Twierdzy Modlin, twórca ekspozycji.

Adaptacja Prochowni na cele edukacyjne była jednym z ponad 70 projektów z zakresu ochrony zabytków i zwiększania dostępności do kultury dofinasowanych z funduszy europejskich z programu regionalnego na lata 2014-2020. Dzięki temu Nowy Dwór Mazowiecki zyskał wyjątkowe miejsce przyciągające turystów i pasjonatów historii, a także stanowiące atrakcyjną ofertę dla uczniów i mieszkańców – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Tytuł projektu: Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197”

Beneficjent: Fundacja Nasza Historia

Wartość projektu: 5,6 mln zł

Kwota dofinansowania z UE: 3,2 mln zł

Projekt zrealizowano w ramach działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020

 

Zdjęcia: Piotr Zakrzewski

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-06-17
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-06-17

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content