[ic_wcag]

Aktualności

Uczestnicy uroczystości zawieszenia wiechy zorganizowanej na placu budowy: Robert Firmhofer Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy, Mariusz Frankowski Dyrektor MJWPU, a także m.in. Renata Kaznowska Wiceprezydent m.st. Warszawy.

Coraz bliżej powstania Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego dofinansowanej z Unii Europejskiej

Zakończyły się najważniejsze prace konstrukcyjne w budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego tworzonej przez Centrum Nauki Kopernik. Teraz czas na kolejny etap inwestycji, która zyskała ponad 16,7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 (RPO WM). Z tej okazji na warszawskim Powiślu odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy połączone z prezentacją postępów prac.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie przestrzenią, w której swoje siły połączą badacze i eksperci z wielu dziedzin, aby jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania współczesności. Prace realizowane będą w ramach czterech przestrzeni badawczych: Laboratorium Rozwoju Kompetencji XXI wieku, Warsztatu Rozwiązań Edukacyjnych, Laboratorium Danych i Analiz oraz tzw. Living Labu, czyli strefy prototypowania i sprawdzania założeń projektowanych rozwiązań edukacyjnych.

– Kopernik umieścił  w centrum swojego wszechświata słońce. My w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące się, a nie podstawę programową, kartę nauczyciela. To dla osób uczących się tworzymy ten budynek – powiedział Robert Firmhofer Dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

To centrum tworzone jest po to, aby mogli współpracować naukowcy z bardzo różnych dziedzin, ponieważ wtedy powstają innowacje. Po drugie, żeby wszystko to co zostanie tu wymyślone miało zastosowanie rzeczywistości, w biznesie, a także w rozwoju miasta, bo takich rozwiązań będziemy poszukiwać – powiedział Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy.

Przemawia Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy

Przemawia Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy

Intensywne prace budowlane trwają od sierpnia 2020 roku. Do tej pory budynek zyskał już stalową konstrukcję, elewację z przeszkleniami, a także pokrycie dachu. Obecnie trwają prace wewnątrz obiektu. Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjna elewacja wykonana z wypełnionych powietrzem poduszek. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na bardzo dobre doświetlenie wnętrza, a także będzie sprzyjało większej efektywności energetycznej budynku.

Fundusze europejskie wspierają tworzenie warunków dla współpracy sektora naukowego z biznesem. Na ten cel przeznaczone zostało ponad 540 mln zł z programu regionalnego na lata 2014-2020. Jednym z przykładów inwestycji jest właśnie Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, której finansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 16,7 mln zł – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Uczestnicy uroczystości zawieszenia wiechy zorganizowanej na placu budowy: Robert Firmhofer Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy, Mariusz Frankowski Dyrektor MJWPU, a także m.in. Renata Kaznowska Wiceprezydent m.st. Warszawy.

Na zdjęciu: Uczestnicy uroczystości zawieszenia wiechy  zorganizowanej na placu budowy: Robert Firmhofer Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy, Mariusz Frankowski Dyrektor MJWPU, a także m.in. Renata Kaznowska Wiceprezydent m.st. Warszawy

Uczestnicy uroczystości zawieszenia wiechy na budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.

Na zdjęciu: Uczestnicy uroczystości wiechy na budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 samorządy, przedsiębiorcy, instytucje naukowe czy organizacje pozarządowe otrzymały już ponad 5,5 tys. bezzwrotnych dotacji, a pula wsparcia przekroczyła 7,9 mld zł. Informacje o wciąż dostępnych możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu.
  Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook
  Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-10-01
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-10-01

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content