Budżet konkursu wynosi ponad 145,6 mln zł, a środki pochodzą z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. Wnioski można składać w wersji elektronicznej do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Nabór prowadzony jest w ramach Działania 3.2 Mobilność miejska w ZIT, typ projektu: Budowa i przebudowa infrastruktury transportu publicznego dla Regionu Warszawskiego Stołecznego (RWS) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Na jakie działania z zakresu infrastruktury transportu publicznego można uzyskać dofinansowanie?
Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich możliwe będą inwestycje w zakresie:
- Budowy i przebudowy infrastruktury przystankowej wraz z wyposażeniem;
- Infrastruktury niezbędnej dla eksploatacji, utrzymania i obsługi taboru transportu publicznego wraz z niezbędnymi urządzeniami, budowa i przebudowa węzłów przesiadkowych, w tym obiektów P&R;
- Systemów cyfrowych dla transportu publicznego i bezemisyjnej mobilności, w tym szczególnie w zakresie integracji taryfowej i wdrożenia koncepcji „Mobilność jako usługa” (MaaS).
Obiekty P&R (Park and Ride) będą wspierane tylko, jeśli są zlokalizowane z dala od centrów miast i zintegrowane z transportem publicznym. W miastach powyżej 50 tys. mieszkańców wsparcie dla tych obiektów będzie możliwe, jeśli są poza obszarem śródmieścia określonym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Ważne!
Region Warszawski stołeczny (RWS)
Przypominamy, że Region Warszawski stołeczny tworzą powiaty: m.st. Warszawa, legionowski, miński, otwocki, wołomiński, nowodworski, grodziski, piaseczyński, pruszkowski i warszawski zachodni.
Czas trwania naborów i sposób składania wniosku
Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy przesłać w terminie do 21 sierpnia 2024 r. za pomocą systemu MEWA 2.0.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Wnioski o dofinansowanie mogą składać:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego
W ramach naboru wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie projektu, natomiast partnerem wnioskodawca może być w dowolnej liczbie projektów
Warunki finansowe:
Maksymalne dofinansowanie dla RWS wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych, z minimalnym wymaganym wkładem własnym także na poziomie 50%. Zarówno maksymalna, jak i minimalna wartość dofinansowania nie zostały określone w konkursie.
Kontakt i dodatkowe informacje
Pełna dokumentacja znajduje się na stronie konkursu FEMA.03.02-IP.01-040/24 dla RWS. W przypadku pytań skontaktuj się z nami, odwiedzając wybrany Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich lub dzwoniąc na infolinię: 801 101 101.