[ic_wcag]

Aktualności

Dzięki Funduszom Europejskim udało się opracować technologię wydruków 3D dla przemysłu maszynowego

Opracowanie i wdrożenie technologii  wydruków 3D oraz badania nad możliwościami jej wykorzystania w przemyśle maszynowym to główne cele projektu, który został zrealizowany przy wsparciu środków europejskich.  Druk 3D stał się istotnym elementem czwartej rewolucji przemysłowej, a to sprawia, że firmy poszukują coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologii. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 757,4 tys. zł, a dofinansowanie to kwota 368,3 tys. zł. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Misją spółki Cubic Inch jest wsparcie firm z sektora przemysłowego w poszukiwaniu obszarów, gdzie druk 3D może przynieść duże korzyści biznesowe, a następnie wdrażanie rozwiązań opartych na tej technologii.

Stosowanie wydruków 3D w przemyśle zwiększa wydajność produkcji, której uruchomienie jest szybsze, a jej koszty niższe.

W ramach projektu, wnioskodawca wykonał m.in. następujące działania:

– wybrał główne parametry wpływające na porowatość struktury wydruku oraz mające wpływ na właściwości mechaniczne;

– zbadał parametry wydruków w technologii spiekania proszków;

– wyprodukował próbki o różnej porowatości i różnej grubości np. 5, 10, 15, 20 mm;

– zbadał procesy infiltracji pod ciśnieniem drukowanych elementów wraz z budową stanowiska badawczego;

– opracował metodykę infiltracji m.in. dobranie gęstości żywicy;

– dobrał gęstość żywicy i odpowiednich dla niej parametrów procesu;

– przygotował próbki pod badanie wytrzymałościowe;

– stworzył macierz wytrzymałościową.

Podczas badań rozwojowych udało się zaprojektować funkcjonalne elementy wykonawcze do robotów typu delta i ramiona 6-osiowe. Na podstawie opracowanych danych w badaniach przemysłowych firma ma możliwość  optymalizacji kształtów projektowanych detali. (chwytaki można podzielić na dwie podgrupy: mechaniczne palce, które ruszają się poruszane siłownikami oraz nieruchome chwytające za pośrednictwem ssawek.

Przeprowadzone prace badawczo rozwojowe pozwoliły wprowadzić do oferty firmy produkty charakteryzujące się lepszą obróbką powierzchniową materiałów (wydruki z drukarek 3D posiadają fakturę o wyraźnej chropowatości). Efektem zrealizowanego projektu jest możliwość produkowania krótkich serii wyrobów do maszyn i urządzeń, linii technologicznych oraz  robotów przemysłowych.

 

Zastosowanie druku 3D – przykłady branż

– medycyna

– edukacja

– architektura

– przemysł

– rozrywka

– kultura i sztuka

 

Tytuł projektu: Produkty druku 3D przygotowane do zaawansowanych zastosowań w przemyśle maszynowym

Beneficjent: Cubic Inch Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu: 757 415,90 zł

Kwota dofinansowania UE: 368 321,63 zł

Działanie: 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-09-03
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-09-03

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content