[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze europejskie pomagają chronić i odnawiać mazowieckie zabytki

Dzięki Funduszom Europejskim udało się przeprowadzić prace konserwatorsko-restauratorskie we wnętrzu zabytkowego kościoła św. Wawrzyńca w Poniatowie

Pieniądze z programu regionalnego pomogły odnowić wnętrza kościoła w Poniatowie.  To perełka drewnianej architektury zabytkowej na Mazowszu. Celem zrealizowanego projektu było przeprowadzenie prac konserwatorskich malowideł ściennych, ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznycha także digitalizacja zbiorów. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 1,8 mln zł, z czego przeszło 1,4 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Poniatowo to wieś położona w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Właśnie tutaj znajduje się kościół św. Wawrzyńca, którego początki sięgają XVI wieku. Zabytek znajduje się również na Szlaku Turystycznym Obiektów Sakralnych na Mazowszu – Mazowieckim Szlaku Tradycji. Dzięki funduszom europejskim wnętrze świątyni odzyskało dawny blask. Kościół zwiedzają turyści, odbywają się tutaj koncerty, a w planach jest także realizacja lekcji o historii regionu dla młodzieży szkolnej.

W ramach projektu, wnioskodawca wykonał następujące działania:

 • Renowacja i konserwacja Ołtarza Serca Jezusowego w ołtarzu bocznym
 • Prace konserwatorsko-restauratorskie przy malowidłach ściennych
 • Renowacja i konserwacja ołtarza św. Franciszka w ołtarzu bocznym kościoła
 • Digitalizacja zbiorów
 • Renowacja i konserwacja ołtarza głównego kościoła

Ołtarze zostały zdemontowane, oczyszczone z zabrudzeń, kolejnymi pracami była dezynsekcja i impregnacja drewna zniszczonego przez larwy owadów.  Konstrukcja ołtarzy została wzmocniona, a na koniec wykonano rekonstrukcję złoceń oraz retusze malarskie z odtworzeniem warstwy malarskiej pokrywającej strukturę ołtarzy.  W kościele znajdują się malowidła ścienne autorstwa prof. Władysława Drapiewskiego, polskiego malarza i jednego z najbardziej znanych twórców ściennego malarstwa sakralnego. Malowidła wymagały interwencji w zakresie konserwatorsko-restauratorskim. Zakres prac objął ściany, stropy kruchty, prezbiterium i dwóch zakrystii. Przyznane środki pomogły także w digitalizacji zbiorów kościoła w Poniatowie. Wykonano dokumentację fotograficzną zabytków odrestaurowanych podczas realizacji projektu, a następnie umieszczono ją na stronie internetowej parafii.

Dzięki realizacji projektu zabytki mazowieckiego kościoła udało się uratować. Odnowione, piękne ołtarze przyciągają zwiedzających i wzmacniając sektor kultury na Mazowszu.

Tytuł projektu: Renowacja wnętrza Kościoła św. Wawrzyńca w Poniatowie

Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka Św. Floriana w Poniatowie

Całkowita wartość projektu: 1 835 990,00 zł

Kwota dofinansowania UE: 1 443 879,31 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-06-22
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-06-22

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content