[ic_wcag]

Aktualności

Dzień samorządu terytorialnego i jak fundusze europejskie wspierają mazowieckie samorządy

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzisiaj, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto wszystkich osób, które są zaangażowane w tę odpowiedzialną rolę tworzenia polskiego samorządu. To także święto mieszkańców miast, gmin, powiatów oraz województw. Trzeba podkreślić, że mazowieckie samorządy są aktywne i prężne, co widać w kontekście wykorzystywania funduszy europejskich. Kolejna perspektywa unijna kończy się sukcesem i tysiącami zrealizowanych inwestycji.

Na rzecz polskich samorządów pracuje sztab ludzi. Są to radni, wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie i marszałkowie, pracownicy samorządowi, członkowie związków i stowarzyszeń samorządowych. Od 30 lat podejmują wyzwania i aktywności zmieniając swoje małe ojczyzny.

Siła Funduszy Europejskich

Obecność w Unii Europejskiej dodała skrzydeł wszystkim samorządom, w tym mazowieckim. To dzięki środkom unijnym nasz region zmienia się od 17 lat tak prężnie, że  jesteśmy w czołówce zrealizowanych projektów. Dofinansowanie otrzymało ponad 13 tys. wniosków, a kwota wsparcia to prawie 20 mld zł.

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Samorządu Terytorialnego, składam wszystkim pracownikom samorządowym jak najlepsze życzenia – kolejnych sukcesów i nowych ambitnych wyzwań. Co trzeci dofinansowany z programu regionalnego projekt realizują właśnie mazowieckie samorządy. Dzięki ich wiedzy, determinacji i odwadze w sięganiu po środki europejskie, w całym województwie realizowanych jest wiele inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców, między innymi w obszarze dostępu do usług elektronicznych, transportu, czy kultury – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze europejskie są ogromnym wsparciem w realizacji projektów z zakresu ochrony powietrza. Ponad  440 projektów otrzymało dofinansowanie na inwestycje w termomodernizację budynków użyteczności publicznej, na wymianę starych węglowych kotłów, instalację solarów i paneli fotowoltaicznych. Wnioskodawcy budują ścieżki rowerowe, węzły komunikacyjne oraz Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Kupują ekologiczne autobusy i nowoczesne wozy strażackie. Wsparcie w ramach funduszy europejskich to w sumie przeszło 1,6 mld zł.

Ważnymi inwestycjami samorządowymi są także drogi. Budowa dróg gminnych, obwodnic miast to priorytet władz zarówno wojewódzkich, jak i lokalnych. Na ten cel przeznaczono w tej perspektywie już 630,6 mln zł.

Rewolucja cyfrowa, która ma miejsce w dzisiejszych czasach, powoduje, że e-usługi w administracji publicznej odgrywają istotną rolę. I w tym zakresie mazowieckie samorządy stanęły na wysokości zadania wprowadzając e-usługi w swoich urzędach oraz w placówkach zdrowia. Załatwianie spraw bez wychodzenia z domu poprzez portale komunikacji online oraz aplikacje mobilne to gwarantowane ułatwienia dla mieszkańców. W tym obszarze, samorządy realizują ponad 100 projektów na kwotę wsparcia z UE przeszło 500 mln zł.

Mazowsze walczy z COVID-19

Pandemia koronawirusa zaskoczyła wszystkich. W myśl zasady „wszystkie ręce na pokład”, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 360 mln zł na wsparcie służby zdrowia w tych trudnych miesiącach. Wkład UE to ponad 314 mln zł. Flagowy projekt pomógł doposażyć mazowieckie szpitale w specjalistyczny sprzęt (np. mobilne i stacjonarne RTG, respiratory, pulsoksymetry, kardiomonitory) i środki ochrony osobistej (np. maski, kombinezony, rękawiczki, fartuchy, płyny do dezynfekcji). Natomiast stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, sprzęt medyczny do intensywnej terapii, a także koncentratory tlenu. Tam, gdzie była potrzeba pilnego remontu, prace budowlane również zostały przeprowadzone. Skala pomocy w ochronę zdrowia sięga milionów euro. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 do tej pory do beneficjentów trafiło już ponad 560 mln zł.

Samorządy dla ludzi

Prawie co drugi projekt, który jest realizowany przez samorządy dotyczy spraw społeczno-edukacyjnych. Walka z ubóstwem, wsparcie edukacji przedszkolnej i szkolnej na każdym etapie, pomoc nauczycielom w podnoszeniu swoich kwalifikacji, pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami to główne cele realizowanych przedsięwzięć. Lista działań, które są realizowane niemal w każdym mieście, gminie i powiecie województwa jest długa, są to m.in. tworzenie dziennych domów opieki społecznej, aktywizacja społeczno-zawodowa ludzi wykluczonych, organizacja terapii zajęciowych, warsztatów, kursów kwalifikacyjnych, staży zawodowych, doposażenie szkół i przedszkoli, tworzenie Klubów Seniora, a także przeprowadzenie badań przesiewowych słuchu u ponad 48,7 tys. uczniów klas pierwszych z mazowieckich szkół podstawowych.  Wartość dofinansowania ponad 770 projektów wynosi blisko 1 mln zł.

Zapraszamy do zapoznania się z przykładami dofinansowanych inwestycji na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu/o-programie/zobacz-efekty/

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

 

 


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-05-27
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-05-27

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content