[ic_wcag]

Aktualności

Na grafice znajduje się napis: 9 maja - Dzień Europy. Świętujemy dzień jedności #EuropeDay. W tle flaga Unii Europejskiej.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Europy!

Dzisiaj, 9 maja, obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Europy. Dzień ten upamiętnia rocznicę podpisania słynnej deklaracji Schumana. Właśnie 9 maja 1950 r. Robert Schuman przedstawił plan współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie. To wydarzenie zapoczątkowało integrację europejską, której kontynuacją jest Unia Europejska. O tym, jak ważne jest współdziałania państw na rzecz pokoju warto mówić zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granica trwa wojna. Dołącz do działań na rzecz pokoju w UE!

 

Historia Dnia Europy

Dzień Europy upamiętnia podpisanie deklaracji Schumana. Dokładnie 9 maja 1950 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił rewolucyjny plan ścisłej współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie. Plan ten zainicjował w dalszej perspektywie powstanie Unii Europejskiej. Pamięć o tym nadrzędnym celu UE, czyli działaniach wspierających pokój w Europie, jest niezwykle istotna także w kontekście konfliktu trwającego za naszą wschodnią granicą.

 

Świętuj z nami

Nie zwlekaj i buduj z nami zjednoczoną i solidarną Europę. Komisja Europejska dba o aktywny udział obywateli w wydarzeniach unijnych. Z okazji Dnia Europy właśnie dzisiaj, 9 maja nastąpi oficjalne zakończenie „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”, dzięki której obywatele mogli zaprezentować swoje propozycje w różnorodnych obszarach wsparcia UE i tym samym realnie wpłynąć na przyszłość Unii Europejskiej. Ponadto obecnie trwa Europejski Rok Młodzieży, w ramach którego organizowany jest szereg inicjatyw dla młodzieży.

 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco inicjatyw organizowanych przez Komisję Europejską:

https://europeday.europa.eu/eu-your-country_pl – interaktywna mapa Europy z aktualnymi wydarzeniami

https://futureu.europa.eu/?locale=pl – Konferencja w sprawie przyszłości Europy

https://europa.eu/youth/year-of-youth_pl#content – inicjatywy organizowane w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022

https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine_pl – Unia Europejska solidarna z Ukrainą


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-05-09
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-05-09

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content