[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Hasło: "Fundusze Europejskie dla Klimatu, Wymiana pieców i odnawialne źródła energii w domach mieszkańców" a w tle dom z zamontowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi do produkcji prądu

Fundusze Europejskie dla Klimatu: Wymiana pieców i odnawialne źródła energii na Mazowszu

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym mieście czy małej miejscowości wielu z nas dotyka problem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego Unia Europejska wspiera inwestycje w wymianę starych pieców, a także większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wszystko po to, abyśmy jak najmniej szkodzili środowisku i naszemu zdrowiu. Zapraszamy do poznania efektów pomocy na Mazowszu!

W sezonie zimowym nawykiem wielu z nas stało się sprawdzanie jakości powietrza przed wyjściem z domu. A jest to efekt między innymi ogrzewania budynków starymi piecami węglowymi, czy palenia śmieci. Dlatego dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego w wielu gminach Mazowsza prowadzona jest wymiana pieców na bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie. Instalowane są również odnawialne źródła energii do produkcji prądu lub ciepła.

Zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne wpływają na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań wspierających możliwie jak najszybsze osiągnięcie neutralności klimatycznej, co jest założeniem Europejskiego Zielonego Ładu. Na Mazowszu dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej inwestujemy między innymi w wymianę pieców i montaż odnawialnych źródeł energii, aby zwiększać efektywność energetyczną budynków – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ambasador Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu.

Samorządy inwestują fundusze europejskie w wymianę nieefektywnych energetycznie pieców, a także montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach mieszkalnych. W sumie na całym Mazowszu dofinansowanie uzyskało ponad 120 projektów z tych obszarów, a ich wsparcie przekroczyło 280 mln zł. Dodatkowo  w ramach programu regionalnego umożliwiliśmy wprowadzanie energetycznych przemian w przedsiębiorstwach – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Przykłady projektów

Z pomocy w wymianie urządzeń grzewczych skorzystały również m.in.: Gmina Miasto Płońsk, Gmina Miejska Legionowo, czy Gmina Iłża. Inwestycje w odnawialne źródła energii zrealizowały z kolei np. Gmina  Tłuszcz, Gmina Sokołów Podlaski, Ostrów Mazowiecka, czy też Nasielsk. Unia Europejska wspiera walkę o czyste powietrze na Mazowszu. Każdy z nas swoimi codziennymi wyborami może dołożyć cegiełkę do osiągnięcia tego celu. Wspólnie zadbajmy o środowisko w którym mieszkamy oraz nasze zdrowie.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-02-18
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-02-18

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content