[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie wspierają edukację, pomagają doposażyć szkoły w sprzęt komputerowy i oprogramowanie

Fundusze Europejskie na wsparcie edukacji w mazowieckich szkołach – ogłaszamy wyniki konkursu

Podniesienie jakości nauczania, zakupy nowego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, zapewnienie edukacji zdalnej w sytuacji przedłużania się epidemii COVID-19 to główne założenia projektów, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają łącznie ponad 15,4 mln zł z programu regionalnego na lata 2014-2020. Nabór przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Na liście rankingowej znalazły się projekty Gminy Radzymin, miasta Otwock oraz Gminy Nadarzyn. Całkowita wartość projektów wyniesie ponad 22,8 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich to kwota przeszło 15,4 mln zł. Ze wsparcia skorzystają uczniowie podstawówek oraz nauczyciele. Wspieranie polskiej edukacji w zakresie nowych technologii informatycznych zaprocentuje lepszym wykształceniem młodzieży. A jeśli pandemia COVID-19 będzie się przedłużać, szkoły będą lepiej wyposażone do pracy zdalnej z uczniami.

 

Szkoła online – wsparcie działań edukacyjnych w formie zdalnej

Projekt, który otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 6,1 mln zł zrealizuje gmina Radzymin. Wsparciem objętych zostanie 25 szkół podstawowych z Radzymina, Kobyłki, Marek, Ząbek i Zielonki. Szkoły zostaną wyposażone w sprzęt i oprogramowanie, które w znacznym stopniu podniosą jakość pracy tych szkół w zakresie nauczania zdalnego. Do placówek trafią m.in., komputery przenośne dla uczniów i nauczycieli, tablety, komputery stacjonarne, monitory, zestawy interaktywne (projektor, tablica interaktywna, nagłośnienie), zestawy do transmisji online, kamerki internetowe, roboty edukacyjne, mikroskopy cyfrowe.

Dla kadry nauczycielskiej zaplanowane są szkolenia z obsługi zakupionego oprogramowania oraz narzędzi wspierających nauczanie zdalne. Z projektu skorzysta ok. 15,3 tys. uczniów oraz ponad 1,6 tys. nauczycieli.

 

Efekty

Realizacja projektu wpłynie na jakość pracy w szkołach, również w zakresie nauczania online. Wprowadzone nowatorskie formy i metody kształcenia zaprocentują w rozwoju młodzieży i motywowaniu ich do nauki, która będzie w ciekawy sposób prezentowana na lekcjach. Dzieci, które wolniej przyswajają wiedzę będą miały szanse na wyrównywanie braków podczas zajęć wyrównawczych.

 

Tytuł projektu: Szkoła online – wsparcie działań edukacyjnych w formie zdalnej

Beneficjent: Gmina Radzymin

Całkowita wartość projektu: 9 202 096,71 zł

Kwota dofinansowania: 6 145 072,40 zł

Działanie 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.2 E -usługi dla Mazowsza w ramach ZIT

 

Szkoły nowych możliwości

Fundusze europejskie pomogą w zakupie sprzętu komputerowego oraz oprogramowania edukacyjnego dla szkół znajdujących się na terenie miast Otwock i Józefów oraz gmin Wiązowna, Karczew i Czosnów. Wnioskodawca zaplanował kupno m.in. laptopów, tabletów graficznych, projektorów multimedialnych,tablic interaktywnych czy licencji Office.

Celem projektu jest wprowadzenie nowoczesnych form nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych TIK. Nowe technologie w edukacji wspierają uczniów w rozwoju i motywują do nauki. Doposażenie szkół zapewni także realizację działań edukacyjnych w formie zdalnej w związku z przedłużającą się epidemią COVID-19. Dodatkowo w ramach projektu stworzone będzie Repozytorium Wiedzy. Ze zgromadzonych w jednym miejscu materiałów edukacyjnych, będą mogli korzystać uczniowie, nauczyciele, a także rodzice. Pojawi się też e-usługa sprawdzania wiedzy uczniów. Dzięki realizacji tego projektu, ze wsparcia skorzysta blisko 9 tys. uczniów.

 

Tytuł projektu: Otwock, Wiązowna, Józefów, Karczew i Czosnów tworzą szkoły nowych możliwości

Beneficjent: Miasto Otwock

Całkowita wartość projektu: 3 927 556,23 zł

Kwota dofinansowania: 2 554 508,12 zł

Działanie 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.2 E -usługi dla Mazowsza w ramach ZIT

 

E- usługi dla szkół

Projekt będzie realizowany w 47 szkołach podstawowych na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego z obszaru 9 gmin: Nadarzyn, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Michałowice, Milanówek, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Stare Babice i Żyrardów.

Środki europejskie pomogą kupić m.in. komputery stacjonarne i przenośne, tablety, drukarki i skanery, projektory, serwery i sprzęt sieciowy, tablice interaktywne i monitory dotykowe, a także klocki do działań robotyczno-programistycznych. Do placówek trafią również pakiety oprogramowania biurowego, licencje na programy edukacyjne i terapeutyczne. W wybranych szkołach zostanie zaadaptowana infrastruktura techniczna (okablowanie światłowodowe). W ramach projektu zaplanowano także wdrożenie platformy edukacyjnej, umożliwiającej wymianę wiedzy między nauczycielami szkół podstawowych z terenu WOF. Wszystkie te działania wpłyną na jakość kształcenia młodzieży, rozwiną ich kompetencje, zmotywują do pogłębiania wiedzy, a także zabezpieczą szkoły do prowadzenia edukacji zdalnej w związku z przedłużającą się epidemią COVID-19.

 

Tytuł projektu: E- usługi dla szkół w ramach ZIT

Beneficjent: Gmina Nadarzyn

Całkowita wartość projektu: 9 742 251,51 zł

Kwota dofinansowania: 6 701 322,62 zł

Działanie 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.2 E -usługi dla Mazowsza w ramach ZIT

 

Fundusze Europejskie dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2021-11-03
  • Czas wytworzenia:
  • 2021-11-03

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content