Wpisz proszę szukaną frazę
Fundusze europejskie odgrywają ważną rolę w życiu mieszkanek Mazowsza. Dzięki pomocy z UE kobiety rozwijają swoje biznesy, pracują w lepszych warunkach, korzystają z nowoczesnej służby zdrowia i edukacji. Trzeba podkreślić, że kobiety już ponad 18 lat korzystają z efektów zrealizowanych projektów, które każdego dnia poprawiają jakość ich życia. A dzisiaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najlepsze życzenia.
Na terenie województwa mazowieckiego mieszka ponad 2,8 mln kobiet. To ponad 52 procent wszystkich mieszkańców Mazowsza. Współczesne kobiety są silne, przebojowe i wiedzą czego chcą. Kobiety są otwarte i ciekawe drugiego człowieka, są solidarne i konsekwentne. Środki europejskie, jakie pojawiły się dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, pozwoliły kobietom spełniać ich marzenia – zawodowe, edukacyjne, rodzinne. Wiele pań w odpowiednim momencie otrzymało wsparcie i mogło zacząć nowe życie. Fenomen funduszy europejskich widoczny jest w każdym mieście, powiecie i gminie. Unijne inwestycje są nieodłącznym elementem kobiecej codzienności.
Polska jest jednym z największych beneficjentów środków europejskich, a programy regionalne odzwierciedlają potrzeby regionów i województw. Kończy się perspektywa finansowa 2014-2020 w ramach której dofinansowanie otrzymało ponad 5,6 tys. projektów realizowanych na Mazowszu. Blisko 2 mld euro to rozwój w takich obszarach jak: gospodarka niskoemisyjna, rynek pracy, ekologiczny transport, ochrona środowiska, edukacja, badania i rozwój, służba zdrowia, ochrona dziedzictwa kulturalnego, cyfryzacja oraz aktywizacja społeczna i walka z ubóstwem. Kobiety na każdym etapie życia korzystają z efektów zaistniałych zmian. Dzięki funduszom europejskim panie m.in. leczą się w nowoczesnych placówkach zdrowia, korzystają z nowoczesnego sprzętu, mają dostęp do diagnostyki w swoich miejscach zamieszkania, np. w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą czy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Panie chętnie też odwiedzają instytucje kultury np. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Galerię w Ostrołęce, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Kamienicę Deskurów w Radomiu. Ważną rolę w życiu mieszkanek Mazowsza odgrywa edukacja. Dzięki wsparciu środków europejskich, na każdym etapie życia, możliwa jest wszechstronna nauka. Udział w projektach daje możliwości nauki języków obcych, rozwijania kompetencji społecznych i cyfrowych, podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, korzystania z bogatej oferty bibliotek publicznych, a także studiowania na wyższych uczelniach. Natomiast seniorki korzystają np. z Domów Seniora, które powstały dzięki funduszom europejskim, a panie zmagające się z chorobą, niesamodzielne i z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie Dziennych Domów Opieki. W tych miejscach oferowana jest im opieka medyczna, rehabilitacja i każda niezbędna pomoc.
Przed nami kolejna unijna perspektywa, nowy program regionalny dla województwa mazowieckiego na lata 2021-2027. Środki unijne mają być przeznaczone m.in. na dostosowanie do zmian klimatu, działania społeczne i aktywizację zawodową, prace badawczo-rozwojowe, innowacje biznesowe, wsparcie edukacji czy przebudowę dróg. Już w czerwcu ogłoszony zostanie konkurs skierowany tylko do kobiet i mający na celu aktywizację zawodową biernych zawodowo kobiet. Godzenie życia zawodowego z prywatnym poprzez dostęp do przystępnej cenowo opieki nad dziećmi i osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu to będą najważniejsze cele do osiągnięcia w ramach tego naboru.