[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie pomagają medykom - nowy tomograf dla szpitala w Płocku - cztery karetki dla pogotowia ratunkowego w Płocku. Na zdjęciu widać tomograf komputerowy

Fundusze Europejskie pomagają medykom – nowe karetki i tomograf dla Płocka

Fundusze Europejskie są ogromnym wsparciem w ratowaniu i ochronie  zdrowia mieszkańców Mazowsza. Dzięki pieniądzom z programu regionalnego udało się kupić ponad tysiąc nowoczesnych urządzeń medycznych. Wsparcie otrzymują szpitale, oddziały ratunkowe, a także specjalistyczne przychodnie. W każdym regionie województwa, pacjenci mają lepszy dostęp do diagnostyki i leczenia. Fundusze Europejskie od ponad dwóch lat, pomagają także walczyć z pandemią COVID-19. Dzisiaj w Płocku z udziałem marszałka Adama Struzika, odbyło się przekazanie czterech nowych ambulansów z pełnym wyposażaniem płockiemu pogotowiu. Wartość każdego z nich to ponad 600 tys. zł. Natomiast w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej odbyła się prezentacja nowego tomografu o wartości 2,4 mln zł.

 

Cztery nowe karetki oraz tomograf to kolejne wsparcie, które trafiło do miasta dzięki realizacji unijnego projektu pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Projekt jest realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość to 480 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to ponad 414 mln zł.

 

Tomograf dla Płocka dzięki UE

 

– Dzięki środkom unijnym w trudnym czasie pandemii udało się doposażyć płocki szpital miejski w potrzebne środki ochrony osobistej, np. maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji, ale też pozwoliło na zakup sprzętu medycznego, który będzie pomagał nie tylko covidowym pacjentom – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Do płockiej placówki trafił nowy tomograf komputerowy (model SOMATOM go. Up Siemens Healthcare GmbH) wraz z oprzyrządowaniem. W ramach projektu przeprowadzono również remont pomieszczeń. Koszt to ponad 2,4 mln zł. Na potrzeby montażu, instalacji oraz uruchomienia tomografu wykonano niezbędne prace adaptacyjne. Wyburzono stare ściany działowe i postawiono nowe ścianki wewnętrzne, wykonano osłony radiologiczne, zamontowano nowe drzwi i wymieniano podłogi. Instalacja elektryczna została dostosowana w zakresie wymaganym dla instalacji tomografu. Pojawiła się nowa klimatyzacja. Dodatkowo personel szpitala został odpowiednio przeszkolony. Tomograf został umieszczony w budynku K.

Wcześniej w ramach unijnego projektu samorządu województwa do Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej trafiły m.in.: środki ochrony osobistej (np. rękawiczki jednorazowe, przyłbice, kombinezony ochronne, fartuchy chirurgiczne, maski i okulary ochronne, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni czy termometry bezdotykowe. A także aparat RTG Samsung GM 85, pompy infuzyjne, defibrylatory, ssak elektryczny i kardiomonitor.

 

Kolejne cztery nowe karetki dla Płocka

Do płockiego pogotowia trafiły także cztery ambulanse z pełnym wyposażaniem. Nowe pojazdy to karetki sanitarne typu B marki Volkswagen Crafter. Są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną. Na pokładzie każdej z nich znajduje się m.in. defibrylator, respirator, pompa infuzyjna, ssak z własnym akumulatorem, a także nosze z transporterem i podbierakowe, deski – ortopedyczna i pediatryczna, krzesełko transportowe, materac próżniowy, płachta ratownicza, tablet SWD PRM, kamizela ortopedyczna, plecak ratowniczy oraz koc wielorazowy bakteriostatyczny.

Ambulanse trafiły do zespołów ratownictwa medycznego w SP ZOZ WSPRiTS w Płocku. Dwa z nich będą stacjonowały w płockim oddziale na ul. Strzeleckiej 3, a po jednym w podstacji w Staroźrebach oraz w podstacji w Sochaczewie. Ich łączna wartość to ponad 2,4 mln zł.

Foto: źródło UM WM

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-04-01
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-04-01

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content