Wpisz proszę szukaną frazę
Środki europejskie pozwalają realizować wiele programów skierowanych do seniorów. Z okazji Dnia Babci i Dziadka chcemy podkreślić znaczenie funduszy z UE dla tej, coraz liczniejszej grupy osób. Dzięki funduszom europejskim rozwinęły się m.in. usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, powstały dzienne domy opieki medycznej, a w lokalnych domach kultury działają kluby seniora. To realne wsparcie dla starszych mieszkańców Mazowsza.
Fundusze europejskie na opiekę senioralną
W Polsce przybywa seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia. Osoby starsze, często schorowane, borykają się z utrudnionym dostępem do świadczeń medycznych, bywają samotni i zagubieni w dzisiejszym świecie. Gdy potrzebujących jest coraz więcej, realne wsparcie oferują fundusze europejskie. Na Mazowszu realizowanych jest ponad 140 inicjatyw w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020, które wspierają osoby 60+. Seniorom należy się szacunek, opieka, w tym medyczna, a także zapewnienie godnego życia.
Wsparcie z UE dla niesamodzielnych mieszkańców gminy Ciechanów
Fundusze Europejskie pomogły gminie Ciechanów wdrożyć szereg działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu osób niesamodzielnych. Z pomocy skorzystało 31 osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia bądź niepełnosprawność stały się niesamodzielne.
Osoby zamieszkujące tereny wiejskie często mają ograniczony dostęp do usług społecznych oraz zdrowotnych. Dlatego w sołectwie Gumowo powstał „Klub Seniora +” który w znacznym stopniu przyczynił się do zwiększenia aktywności, integracji w lokalnym środowisku oraz rozwoju osób niesamodzielnych. Dzięki niemu 25 osób niesamodzielnych miało szansę uczestniczyć w takich wydarzeniach jak: dzień babci/dziadka, dzień seniora, czy też w wyjazdach kulturalno – turystycznych. Ponadto, sześć osób zyskało profesjonalną opiekę medyczną w postaci opiekunek środowiskowych w miejscu zamieszkania.
Tytuł projektu: Rozwój usług społecznych w Gminie Ciechanów
Beneficjent: Gmina Ciechanów
Całkowita wartość projektu: 962 325,51 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 769 860,41 zł
Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej
Warszawscy seniorzy zaopiekowani cyfrowo
Projekt pn. „Z@opiekowani – Kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w M.st. Warszawie” został zrealizowany przez Miasto st. Warszawa. Objęto nim 50-osobową grupę warszawskich seniorów. Wsparcie uzyskały samotne osoby starsze, w tym niewychodzące z domu. Ideą projektu było zapewnienie uczestnikom kompleksowej opieki przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Seniorzy otrzymali opaski z czerwonym przyciskiem, które mogą użyć w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Dzięki wbudowanej funkcji GPS mogą wezwać pomoc. Są one również wyposażone w detektor upadku, monitorowanie tętna, a także funkcję przypominania o konieczności zażycia leków. Dodatkowo, seniorzy zostali wyposażeni w tablety, które pełnią funkcję integracyjną oraz pobudzają do działania w lokalnej społeczności. W przypadku trudności, pomoc zapewniają opiekunowie, wspierając swoich podopiecznych w codziennych aktywnościach.
Tytuł projektu: Z@opiekowani – Kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w M.st. Warszawie
Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
Całkowita wartość projektu: 975 449,92 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 907 168,43 zł
Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej
O Funduszach Europejskich dla Mazowsza
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Gdzie szukać informacji?