[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie pomagają w diagnostyce i leczeniu raka piersi

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Profilaktyka raka piersi pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowań, a także pomaga wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania. Fundusze europejskie odgrywają ważną rolę w walce o zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza. Na przykład współfinansują zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym mammografów i aparatów USG.

 

Prośba dla pań – badajcie swoje piersi

Każda kobieta powinna wykonać USG piersi raz w roku, a panie po 40. roku życia powinny mieć wykonaną mammografię co 2 lata. Nie możemy też zapominać o samodzielnym badaniu swoich piersi. To tak niewiele, a może uratować nasze zdrowi i życie.

Choroby nowotworowe są jednymi z tych najczęściej atakujących. Aby diagnostyka i leczenie było skuteczne potrzebne są m.in. inwestycje w nowoczesny sprzęt. Pomagają w tym fundusze europejskie, które już od 17 lat wspierają mazowiecką służbę zdrowia.

 

Przykłady projektów

Jedną z większych inwestycji dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową była budowa nowego centrum onkologii przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich w kwocie 41,5 mln zł powstał nowoczesny i profesjonalny ośrodek. Zapewnia on profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów, kompleksowe leczenie, radioterapię, badania i terapię izotopową oraz chirurgię onkologiczną. Ośrodek dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem (np. mammograf,  aparaty USG, stół do biopsji, skaner PET-CT, rezonans magnetyczny), co zapewnia zaopiekowanie chorego na każdym etapie leczenia.

Inny projekt polegający na zakupie sprzętu medycznego do kilku poradni specjalistycznych zrealizowało Powiatowe Centrum Zdrowia z Otwocka. Przyznane środki w wysokości blisko 4 mln zł pomogły m.in. wyposażyć poradnię ginekologiczno-położniczą. Niezbędnym zakupem był mammograf cyfrowy i aparaty USG. Dzięki temu zwiększył się dostęp do badań i wczesnego wykrywania raka piersi dla mieszkanek Otwocka.

 

Europejski plan walki z rakiem

Unia Europejska podejmuje zdecydowane działania, aby zminimalizować choroby onkologiczne. Bez skutecznej reakcji, odsetek zachorowań do 2035 r. wzrośnie o 24 proc. Oznacza to, że choroba nowotworowa stanie się główną przyczyną zgonów w UE.

Europejski plan walki z rakiem otrzyma finansowanie w wysokości 4 mld euro, w tym 1,25 mld euro z przyszłego Programu UE dla zdrowia. Najważniejsze jego założenia to:

 • Zrównoważona profilaktyka nowotworów ratuje ludzkie życie
 • Poprawa wczesnego wykrywania nowotworów
 • Równy dostęp do diagnostyki i leczenia nowotworów
 • Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób, które przeżyły chorobę nowotworową

Więcej informacji znajduje się na https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/promoting-our-european-way-life/european-health-union/cancer-plan-europe_pl

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Michał Strzelczyk
 • Wytwarzający:
 • Michał Strzelczyk
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-10-15
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-10-15

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content