[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie pomogły w rewitalizacji zabytków Gąbina

Dwa budynki stojące w najstarszej części Gąbina wyglądają zupełnie inaczej dzięki środkom europejskim. Za otrzymane dofinansowanie w wysokości prawie 2,7 mln zł beneficjent wykonał remonty, przebudowy oraz dostosował budynki do nowych funkcji społeczno-kulturalnych. Z efektów zrealizowanego projektu korzystają mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Gąbin. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 4,2 mln zł.

Dwa odrestaurowane budynki to perły lokalnej architektury, a dzięki modernizacji odzyskały dawny blask. Mowa o kamienicy z 1809 roku – było to miejsca urodzin ostatniego premiera II RP Sławoja Felicjana Składkowskiego przy ul. Stary Rynek 6 oraz o budynku dawnego Sądu Grodzkiego przy ul. Płockiej 7.

 

Zachowanie lokalnego dziedzictwa dzięki funduszom europejskim

Dofinansowanie z programu regionalnego na lata 2014-2020 pomogło wykonać następujące prace: osuszenie budynków, wymiana pokrycia dachów, a także zmiana elewacji. Wnioskodawca wymienił okna i drzwi, a w środku przerobił  instalację sanitarną i elektryczną. Ważnym elementem projektu była budowa kotłowni i przyłącza gazowego – udało się to wykonać w obu lokalizacjach. Do kamienicy przy ul. Stary Rynek dobudowano zewnętrzną klatkę schodową oraz windę, co ułatwia dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Natomiast w budynku przy ul. Płockiej, istniejąca winda została przebudowana i powstał podjazd dla osób z niepełnosprawnościami od strony ulicy Kościuszki.

Zrewitalizowane zabytki Gąbina, pełnią teraz wiele funkcji. W pomieszczeniach dawnego sądu znajdują się przestrzenie dla lokalnych artystów m.in. zespołów muzycznych, kół teatralnych, zespołów tanecznych czy chóru. Swoje miejsce znalazły również biblioteka oraz organizacje pozarządowe. Miejsce tętni życiem i zaprasza na wystawy, koncerty wernisaże oraz konkursy.

Zabytkowa kamienica na starówce to siedziba Społecznego Muzeum Ziemi Gąbińskiej a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin. W czterech salach prowadzona jest działalność kulturalna i społeczna, np. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie, Centrum Integracji Społecznej

 

Tytuł projektu: Rewitalizacja najstarszej części Gąbina

Beneficjent: Miasto i Gmina Gąbin

Całkowita wartość projektu: 4 277 057,98 zł

Kwota dofinansowania UE: 2 692 082,98 zł

Działanie: 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-11-15
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-11-15

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content