Wpisz proszę szukaną frazę
3 grudnia 2023 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Coroczne obchody mają na celu przypomnienie opinii publicznej, że osoby z niepełnosprawnościami żyją wśród nas i chcą mieć równe prawa i szanse w dostępie np. do edukacji, kultury czy transportu. Dużą rolę w poprawie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami odgrywają fundusze europejskie. Projekty dotychczas realizowane na Mazowszu wspierają, ułatwiają i zmieniają na lepsze życie osób z niepełnosprawnościami.
W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln. Osoby te każdego dnia borykają się z wieloma problemami i ograniczeniami. Celem Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami jest przybliżenie tej grupy społecznej oraz próba większej integracji z osobami sprawnymi, dążenie do akceptacji w środowiskach lokalnych, a także pokonywanie barier.
Dostępność Plus
Przypominamy, że od 2018 r. funkcjonuje program Dostępność Plus, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami mogą lepiej funkcjonować w społeczeństwie, a ich potrzeby są słyszane i realizowane. To realna pomoc w zakresie takich działań jak: likwidacja barier architektonicznych, poprawa dostępności w budynkach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej, uruchomienie transportu indywidualnego, usługi asystenta osobistego, pomoc dla seniorów, organizacja szkoleń, a także zmiany w edukacji. Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu wyniesie około 23 miliardy złotych w latach 2018-2025.
Fundusze Europejskie otwierają możliwości
Środki z programów regionalnych umożliwiają realizację wielu kompleksowych projektów wspierających każdego dnia osoby z niepełnosprawnościami. Są to działania, które m.in.
Na przestrzeni lat wiele się zmieniło w podejściu do osób z niepełnosprawnościami. Powstało wiele inicjatyw służących budowaniu świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami. Pojawiły się także innowacyjne rozwiązania w obszarze zatrudnienia, np. wykorzystywanie technologii w celu zwiększania dostępności usług rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami, w obszarze sportu (zawody i olimpiady dla osób z niepełnosprawnościami) czy możliwość edukacji zdalnej. Promowana jest różnorodność, integracja i równość szans.