[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie pomagają w ochronie powietrza. W tle widać kobietę, stoi w lesie oddychając świeżym, leśnym powietrzem

Fundusze Europejskie wspierają efektywność energetyczną

Odbyły się obrady Drugiego Regionalnego Okrągłego Stołu. To inicjatywa realizowana w ramach projektu RoundBaltic, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem spotkania było przedstawienie możliwości w zakresie ochrony powietrza oraz poprawy efektywności w wykorzystywaniu energii. Wielką rolę odgrywają tutaj Fundusze Europejskie. Realizowane projekty dotyczą m.in. termomodernizacji budynków, wymiany starych kopciuchów, montażu instalacji fotowoltaicznych, a także rozwoju mobilności miejskiej.

Pogłębiający się kryzys klimatyczny jest wciąż ogromnym wyzwaniem dla państw Europy i świata. Coraz częściej występują klęski żywiołowe takie jak powodzie, pożary, trąby powietrzne, trzęsienia ziemi. To wszystko prowadzi do poważnych i często nieodwracalnych szkód w środowisku lądowym i morskim. Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, od lat wdrażają plany i działania, aby walczyć z globalnym ociepleniem, redukować emisję dwutlenku węgla, a także edukować mieszkańców w obszarze ekologii.

 Finansowanie efektywności energetycznej w województwie mazowieckim

W spotkaniu Drugiego Regionalnego Okrągłego Stołu udział wzięli m.in. eksperci związani z branżą energetyczną, przedstawiciele urzędów, fundacji, uczelni wyższych, a także agencji energetycznych. Spotkanie odbyło się pod  honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych reprezentowała Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Ponad 1,6 mld zł z programu regionalnego na lata 2014-2020 przeznaczyliśmy na inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną. Ten obszar wsparcia cieszy się największym powodzeniem wśród mazowieckich beneficjentów. Miasta, powiaty i gminy chcą wprowadzać ekologiczne rozwiązania na swoim terenie i zdają sobie sprawę z powagi sytuacji – mówiła dyrektor Monika Tchórznicka.

Mazowsze  wspiera efektywność energetyczną

Dzięki wsparciu z UE, możliwe były inwestycje w odnawialne źródła energii, kogenerację, termomodernizacje budynków. Dodatkowo realizowane działania dotyczyły budowy ścieżek rowerowych i parkingów „Parkuj i Jedź”, rozwoju mobilności miejskiej i wymiany starych urządzeń grzewczych. Fundusze europejskie sprawiły, że  tempo zmian jest szybsze i zwiększyła się świadomość ekologiczna. Beneficjenci środków unijnych najwięcej realizują projektów właśnie z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Wśród efektów dofinansowanych inwestycji są:

 • Gmina Przesmyki – montaż 1076 instalacji OZE na terenie gmin: Przesmyki, Korczew, Paprotnia i Repki;
 • Powiat Sokołowski – utworzenie centrum przesiadkowego w Sokołowie Podlaskim umożliwiające mieszkańcom lepszy dostęp do podróżowania komunikacją miejską;
 • Gmina Platerów – wymiana urządzeń grzewczych w 76 budynkach mieszkalnych;
 • Gmina i Miasto Żuromin – termomodernizacja budynku Zespołu Szkół nr 1 w Żurominie;
 • Gmina Zatory – termomodernizacja budynków szkolnych w Zatorach i Pniewie;
 • Gmina Miasto Płońsk – budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej.

Kto i na co może pozyskać dofinansowanie z FEM 2021-2027

Kontynuacja zielonego rozwoju Mazowsza możliwa będzie w obecnej perspektywie finansowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Dyrektor M. Tchórznicka przedstawiła, jakie to będą działania i typy projektów, np. wsparcie mazowieckich gmin w realizacji programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, kontrola jakości powietrza poprzez wyposażenie pracowników urzędów gmin i jednostek podległych (straż miejska, ekopatrol) w urządzenia oraz niezbędne przeszkolenie czy poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych.

Co jeszcze było w programie?

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in. na temat inicjatyw Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w zakresie poprawy efektywności wykorzystania energii, finansowania efektywności energetycznej w formie Instrumentów Finansowych ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, zapoznać się z projektem UE ELENA w Banku Ochrony Środowiska S.A. dla samorządów, MŚP i mieszkalnictwa, wysłuchać prezentacji o Programie „Czyste Powietrze” w Województwie Mazowieckim na tle innych województw i wobec nowych wyzwań, a także poznać Program TERMO w nowej odsłonie.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2023-03-23
 • Czas wytworzenia:
 • 2023-03-23

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content