[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie wspierają innowacyjne metody leczenia mózgu. Zdjęcie przedstawia sprzęt do leczenia chorób mózgu. W tle znajduje się też grafika mózgu.

Fundusze Europejskie wspierają innowacyjne metody leczenia mózgu

Dzisiaj, 18 marca 2022 r. obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Ten najważniejszy narząd naszego organizmu, wciąż skrywa wiele tajemnic. Świat naukowo-medyczny wykorzystuje najnowsze technologie, aby poznawać funkcje mózgu oraz wprowadzać innowacyjne metody leczenia mózgu. Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego udało się stworzyć na Mazowszu najnowocześniejsze centra zaawansowanego leczenia różnych schorzeń z obszaru mózgu np. neurologicznych, wewnątrzczaszkowych, onkologicznych. Z unijnego dofinansowania skorzystał m.in. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie oraz  Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie wspierają innowacyjne metody leczenia mózgu. Zdjęcie przedstawia sprzęt do leczenia chorób mózgu. W tle znajduje się też grafika mózgu.

 

#eFEktEU

Fundusze Europejskie już 18 rok wspierają ochronę zdrowia i dzięki milionom z UE udało się doinwestować mazowieckie szpitale w najnowocześniejszy sprzęt, który każdego dnia ratuje życie i zdrowie mieszkańców Mazowsza.

 

Interwencyjne Centrum Neuroterapii

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim działa Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN), które posiada unikalny i jedyny w Polsce sprzęt do wykonywania operacji w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. Jest to jedna z dwóch tego typu jednostek na świecie.  Posiadany sprzęt i wiedza zespołu medycznego sprawiły, że dla niektórych pacjentów z chorobami neurologicznymi MSB jest jedynym ośrodkiem w Europie prowadzącym tak specjalistyczne leczenie. Dalszy rozwój ICN możliwy był przy wsparciu środków europejskich z programu regionalnego. Ponad 17,7 mln zł pomogło wyposażyć centrum w najbardziej innowacyjne urządzenia medyczne do przeprowadzania operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu. W ramach projektu kupiono operacyjne systemy neurochirurgiczne, wyposażenie anestezjologiczne oraz wyposażenie sali operacyjnej i Oddziału Intensywnego Nadzoru. Udało się także doposażyć stół operacyjny.

Należy wspomnieć o innowacyjnym systemie typu Visualase, który występuje zaledwie w kilku ośrodkach na terenie Europy. Jest to rodzaj lasera niskotemperaturowego służącego do usuwania nowotworów mózgu pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Operacje takie wykonywane są w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego, czyli w aparacie rezonansu magnetycznego. Kolejnym zakupem była unikalna technologia typu FUS. Oprzyrządowanie to zainstalowane zostało w posiadanym już aparacie do rezonansu magnetycznego. Wykorzystując oddziaływanie ultradźwiękowe prowadzi do niszczenia dowolnie wybranego celu w mózgu.

 

Wyższy poziom medycyny

W Interwencyjnym Centrum Neuroterapii przeprowadzane są np. terapie genowe, bezinwazyjne leczenie wielu chorób mózgu, takich jak guzy, naczyniaki, neuralgia  i co ważne – bez potrzeby hospitalizacji. Techniki wewnątrznaczyniowe natomiast pozwalają na leczenie tętniaków, malformacji tętniczo-żylnych,

przetok oponowych, chorób naczyń rdzenia kręgowego i udarów mózgu drogą trombektomii mechanicznej czyli usunięcia skrzeplin zamykających krążenie mózgowe. Dodatkowo prowadzeni są pacjenci neuroonkologiczni, a także z urazami czaszkowo-mózgowymi.

 

Tytuł projektu: Utworzenie Centrum operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu ze wsparciem technik obrazowania w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego z zastosowaniem wysoko zaawansowanych technologii neurochirurgicznych poprzez rozbudowę istniejącego już ośrodka

(Interwencyjne Centrum Neuroterapii – INC)

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Całkowita wartość projektu: 17 760 228,03 zł

Kwota dofinansowania: 17 760 228,03 zł

Działanie: 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia

 

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii

Na wysokim poziomie funkcjonuje również dziecięca rehabilitacja neurologiczna w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Fundusze europejskie pomogły wdrożyć nowoczesne metody diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń funkcji chodu u dzieci i młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom, jakimi są Lokomaty, a zwłaszcza jedynemu w Polsce systemowi GRAIL, pacjenci w Zagórzu mają szansę na podniesienie swojej sprawności, a w konsekwencji – polepszenie jakości życia. System GRAIL to technologicznie mocno zaawansowane rozwiązanie, wykorzystywane w najlepszych ośrodkach rehabilitacyjnych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Centrum w Zagórzu jest w Polsce pierwszą jednostką opieki zdrowotnej korzystającą z tej formy rehabilitacji. Urządzenie do rehabilitacji w systemie GRAIL to zaawansowana dwupasmowa bieżnia z możliwością zmiany kąta nachylenia do przodu i tyłu i wychylenia na boki. Podłączone są do niej systemy: audiowizualny, analizy ruchu oraz kamer wideo. Na wprost pacjenta znajduje się kilkumetrowy ekran wygięty w kształcie półkola. Gdy wchodzi on na bieżnię, uruchamiana jest gra, w której musi zmierzyć się z wirtualnymi wyzwaniami.

 

Przełom w rehabilitacji

System analizuje chód pacjenta i umożliwia dostęp do wszystkich parametrów chodu w czasie rzeczywistym. Zaburzenia są natychmiast rozpoznawane i korygowane za pomocą oprogramowania w rzeczywistości wirtualnej. Dzięki temu dziecko ćwicząc kształtuje własną motorykę ciała tak, by była najbardziej, jak to możliwe, zbliżona do normy dla swojej grupy wiekowej. Taka terapia może mieć wpływ na przebudowę kory mózgowej.

 

Tytuł projektu: Wykorzystanie nowoczesnych technologii diagnostycznych i zrobotyzowanych systemów rehabilitacji w terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu (Interwencyjne Centrum Neuroterapii – INC)

Beneficjent: Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o. o.

Całkowita wartość projektu: 20 138 800,00 zł

Kwota dofinansowania z UE: 16 111 040,00 zł

Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-03-18
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-03-18

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content