[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Kobiety korzystają ze wsparcia Funduszy Europejskich. Zdjęcie przedstawia kobietę.

Fundusze Europejskie wspierają kobiety

Skala zmian, jaka zaszła dzięki funduszom europejskim jest widoczna w każdym mieście, powiecie i gminie. W tym roku będziemy obchodzić 18-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. Środki z programów regionalnych pomogły zrealizować tysiące projektów. Warto wymienić inwestycje w drogi, kulturę, ochronę zdrowia, rozwój biznesu, ochronę klimatu czy edukację. Ze wsparcia funduszy europejskich korzystają także kobiety, których mieszka na Mazowszu ponad 2,8 mln. Płeć piękna stanowi 52,1 procent wszystkich mieszkańców naszego województwa. Z okazji Dnia Kobiet przypominamy, że beneficjentem środków europejskich są także kobiety.

Od przedszkolanki do seniorki

Fundusze europejskie odgrywają ważną rolę w życiu mieszkanek Mazowsza. Już na etapie przedszkolnym, środki europejskie pomagają w dostępności do placówek wychowania przedszkolnego. Realizowane projekty dotyczyły  m.in. utworzenia nowych miejsc w przedszkolach, w tym również na dostosowanie placówek do potrzeb dzieci  z niepełnosprawnościami. Za przyznane środki europejskie można było kupić m.in. wyposażenie do przedszkola – meble, sprzęt cyfrowo-komputerowy, oprogramowanie, pomoce dydaktyczne – zabawki, gry, a także zbudować przestrzeń wspierającą rozwój psychoruchowy i poznawczy dzieci. Środki przeznaczane były także na nowe i bezpieczne place zabaw.

Dziewczynki, nastolatki, studentki korzystają z edukacji na wyższym poziomie. Udział w szkolnych projektach współfinansowanych z programu regionalnego rozwijają ich kompetencje kluczowe oraz umiejętności niezbędne na rynku pracy. Dodatkowo uczą się języków, poznają najnowsze technologie cyfrowe. Najzdolniejsze uczennice korzystają także z programów stypendialnych.

Fundusze europejskie pomagają w zakupach nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym mammografów i aparatów USG. Panie korzystają z diagnostyki i leczenia np. raka piersi.

Kobiety w ramach wsparcia z UE podnoszą także swoje kwalifikacje zawodowe. Biorą udział np. w szkoleniach zawodowych czy wracają na studia podyplomowe. I to jeszcze nie wszystko. Panie w podeszłym wieku, seniorki korzystają np. z Domów Seniora, które powstały dzięki funduszom europejskim, a panie zmagające się z chorobą, niesamodzielne i z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie Dziennych Domów Opieki. W tych miejscach mogą liczyć na  opiekę medyczną, rehabilitację i pomoc w powrocie do zdrowia dzięki oferowanym terapiom.

Na co dzień panie korzystają ze ścieżek rowerowych wybudowanych dzięki funduszom europejskim, podróżują ekologicznymi autobusami i pociągami, odwiedzają muzea i domy kultury. Przechadzają się bulwarami i podziwiają odrestaurowane mazowieckie zabytki. Oddychają też czystszym powietrzem.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-03-08
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-03-08

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content