[ic_wcag]

Aktualności

Hasło "Fundusze Europejskie wspierają mazowieckich Seniorów", a w tle kobieta i mężczyzna patrzący w okno

Fundusze Europejskie wspierają mazowieckich Seniorów

Co piąty mieszkaniec Mazowsza ma co najmniej 60 lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o zapewnienie usług kulturalnych, społecznych, czy też zdrowotnych dopasowanych do potrzeb seniorów. W tym wszystkim pomaga Unia Europejska. Z okazji Europejskiego Dnia Seniora prezentujemy jak fundusze europejskie wspierają rozwój oferty skierowanej do tej wyjątkowej grupy mieszkańców.

Odejście z pracy zawodowej na emeryturę to ogromna rewolucja w życiu. Jest to czas wypracowywania nowych codziennych rytuałów, a często również poszukiwania pomysłów na siebie. Ponadto, osoby starsze w wielu przypadkach borykają się z problemami zdrowotnymi wymagającymi specjalnej opieki. Dlatego tak ważne jest zadbanie o rozwój oferty dopasowanej do potrzeb, aby dalej mogli aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Jak Unia Europejska wspiera seniorów?

Osoby starsze są odbiorcami wielu działań dofinansowanych ze środków europejskich z programu regionalnego dla Mazowsza. Są to chociażby usługi świadczone w Dziennych Domach Pomocy, na przykład w Warszawie. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość skorzystania z zajęć rekreacyjnych, porad zdrowotnych, czy też warsztatów terapii zajęciowej. To również dodatkowa motywacja do wyjścia z domu i możliwość spędzenia czasu w atrakcyjny sposób. W gminie Gąbin powstał z kolei Klub Seniora, w którym są świadczone usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne. Seniorzy mogą również korzystać z wydarzeń i zajęć organizowanych w przestrzeniach dofinansowanych ze środków europejskich, jak to jest chociażby w zabytkowym budynku Austerii, w którym działa Centrum Kultury Raszyn. Nie można też zapomnieć o dofinansowaniu sprzętu medycznego, który wspiera diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami kardiologicznymi, płucnymi, czy onkologicznymi.  W trudnym czasie pandemii COVID-19 seniorzy należeli do grupy szczególnego ryzyka zakażeniem i ciężkim przebiegiem choroby. Wsparcie w opiece medycznej stanowił specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców skierowany do ponad 70 placówek medycznych w całym województwie (były to m.in.: kardiomonitory, tomografy komputerowe, aparaty RTG, czy karetki).

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Dowiedz się więcej!

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami  Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Informacje o godzinach pracy oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTubeInstagram oraz Pinterest.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach).

Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-10-20
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-10-20

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content