[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie wspierają Mazowsze już od 17 lat!

Dokładnie 1 maja 17 lat temu rozpoczęła się nasza wspólna europejska podróż w przyszłość. Dziś trudno sobie wyobrazić w jakim momencie rozwoju bylibyśmy jako kraj bez ponad 135 mld euro które już do tej pory otrzymaliśmy z Unii Europejskiej. Z tej puli korzystają również mazowieckie samorządy, przedsiębiorcy, uczelnie, szpitale, szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i przede wszystkim sami mieszkańcy. Członkostwo w europejskiej wspólnocie to jednak nie tylko fundusze, ale również wspólne wartości takie dbałość o poszanowanie praw i godności człowieka, wolności, czy demokracji. To także prawie nieograniczona możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń i poznawania dorobku innych państw.

Unia Europejska przenika nasz kraj i region już od 17 lat, wspierając procesy rozwojowe w wielu obszarach. Trudno jest przemierzyć Mazowsze bez zobaczenia efektów funduszy europejskich, czasem być może nie do końca zdając sobie nawet z tego sprawę. W końcu tylko na z programów realizowanych na poziomie regionalnym dofinansowanie zyskało ponad 13 tys. projektów, a pula pomocy wynosi już prawie 20 mld zł!

Gdyby nie ponad 135 mld euro pomocy skierowanej już do tej pory do Polski z pewnością nie byłoby możliwe zrealizowanie wielu inwestycji publicznych czy biznesowych. Trudno również wyobrazić sobie walkę z pandemią koronawirusa bez wsparcia skierowanego do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego, szkół i przedsiębiorców. Przed nami kolejne lata wspólnych działań i zarazem kolejne rozdanie unijnego budżetu, z którego Polska otrzyma ponad 750 mld zł, w tym również środki w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Śladami funduszy europejskich po Mazowszu

Mazowsze pełne jest urokliwych miejsc przenikniętych śladami Unii Europejskiej. Są to chociażby Pałac w Korczewie nad Bugiem, Zespół Pałacowo – Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu oraz Oranżeria w Opinogórze, czy dawna baza cyrkowa w Julinku. Miłośnicy teatru i kina również znajdą coś dla siebie. Ślady funduszy europejskich widoczne są w Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Ochota, Kinie Elektronik czy Kinie Świt w Zwoleniu. Co więcej, z europejską pomocą odmienione zostały całe przestrzenie publiczne, na przykład w Szydłowcu, Węgrowie, czy jedynym na Mazowszu uzdrowisku – Konstancinie Jeziornie.

To jednak nie koniec. Zmodernizowane drogi, komfortowe pociągi, coraz większy zakres usług elektronicznych w urzędach, lepiej wyposażone szpitale to kolejne przykłady wspieranych obszarów. Z niskoemisyjnych autobusów zakupionych z pomocą UE korzystają mieszkańcy Ciechanowa, Płocka, Radomia czy Ostrołęki. W wielu miejscach, jak na przykład w Warszawie, Siedlcach czy Sokołowie Podlaskim powstały parkingi „Parkuj i Jedź”, które zachęcają do skorzystania z publicznych środków transportu. Budynki urzędów, ale też prywatne domy stają się bardziej efektywne energetycznie. Fundusze europejskie pomogły w powstaniu kliniki Budzik dla dzieci w śpiączce, a także przeprowadzeniu unikalnego w skali świata programu badań przesiewowych słuchu dla pierwszoklasistów z całego Mazowsza. Z pomocą UE powstały przestrzenie przyjazne dla biznesu, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna czy Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Fundusze Europejskie to również inwestycje w atrakcyjną ofertę edukacyjną i rozwój rynku pracy. Z dofinansowania korzystają m.in. osoby dopiero planujące założenie własnej firmy, ale też przedsiębiorcy. Pomoc kierowana jest także do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej – bezrobotnych, z niepełnosprawnościami czy ubogich. A to tylko niektóre przykłady obszarów wspieranych przez Unię Europejską na Mazowszu.

Zapraszamy do zapoznania się z przykładami dofinansowanych inwestycji w zakładce „Zobacz Efekty”.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-04-30
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-04-30

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content