[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie wspierają rozwój Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Mieszkańcy Płocka i odwiedzający miasto turyści mają wyjątkową możliwość przeniesienia się w barwny świat sztuki Art déco. Jadąc dalej do pobliskiego Wiączemina Polskiego odkryją z kolei kulturę Olendrów osiedlających się nad Wisłą od XVII do połowy XIX wieku. Miło nam poinformować, że właśnie dzięki takim inwestycjom dofinansowanym przez Unię Europejską Muzeum Mazowieckie w Płocku zwyciężyło w plebiscycie „Szukamy Złotych Gwiazd”, którego organizatorem była Gazeta Wyborcza. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zapoznania się z efektami inwestycji zrealizowanych dzięki funduszom europejskim!

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od lat. Z pomocy finansowej skorzystało wiele instytucji kultury, poszerzając dzięki temu ofertę skierowaną do mieszkańców i turystów. Jedną z takich instytucji jest Muzeum Mazowieckie w Płocku, które tylko ze środków programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 otrzymało aż 6,7 mln zł wsparcia.

Muzeum Mazowieckie w Płocku od lat aktywnie pozyskuje fundusze europejskie wzbogacając dzięki temu swoją ofertę kulturalną. Rozbudowa kamienicy przy ulicy Tumskiej, remont zabytkowego spichlerza, a w obecnym okresie odnowa zabytkowego budynku na potrzeby prezentacji sztuki Art deco i rozbudowa Skansenu to inwestycje, z których efektów korzystają mieszkańcy oraz turyści. Gratulujemy sukcesów w realizacji tak ważnych projektów  – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Wyjątkowy świat Art Deco

Kiedyś zrujnowany zabytek, a teraz wyjątkowa przestrzeń zapraszająca w świat lat 20-tych i 30-tych XX wieku – to efekt odnowy zabytkowego budynku przy ulicy Kolegialnej 6 w Płocku. Dzięki ponad 3,4 mln zł z Unii Europejskiej powstała piękna, trzykondygnacyjna kamienica, w której prezentowana jest kolekcja sztuki art déco. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji, takich jak oryginalny czerwony kabriolet z 1926 roku, mini kino Odeon,  puderniczka Tiffany’ego, czy gabinet prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów. Swoje miejsce znalazła tam również wystawa aranżacji mieszkań polskiej inteligencji z lat 30-tych, galeria designu ze szklanymi wyrobami z polskich i zagranicznych hut, czy przepiękna ceramika. W muzeum zobaczyć można również wystawę malarstwa, w tym dzieła Stanisława Witkacego, czy dzieło „Martwa Natura” Tamary Łempickiej. Znajduje się tam również Sala Tożsamości poświęcona polskiej sztuce inspirowanej ludowością i folklorem.

 

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowało Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Znajduje się tam największa w kraju kolekcja pamiątek po Olendrach, czyli przybyszach z Flandrii, Fryzji oraz Niemiec osiedlających się nad Wisłą od XVII do połowy XIX wieku. Prawie 3,3 mln zł dofinansowania pozwoliło na poszerzenie oferty skansenu dzięki rozbudowie o budynki wystawowe, wyposażenia, czy też cyfryzacji zasobów. Odwiedzający skansen mają wyjątkową okazję zobaczenia dawnego kościoła ewangelicko-augsburskiego, szkoły, zabudowań gospodarczych, czy powidlarni (budynek służący do suszenia owoców).

 

Zdjęcia:

 • Zdjęcia od 1 do 4: wystawa sztuki Art deco, Materiały Muzeum Mazowieckiego w Płocku
 • Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, MJWPU

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-03-18
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-03-18

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content