[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie wspierają walkę z depresją, a w tle kobieta siedząca na podłodze

Fundusze Europejskie wspierają walkę z depresją

Jednym z największych wyzwań współczesności są choroby psychiczne, w tym również depresja. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ok. 350 mln ludzi, a w Polsce nawet 1,5 mln osób. Problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci oraz młodzież. Dlatego w Międzynarodowym Dniu Walki z Depresją prezentujemy jak fundusze europejskie wspierają dbanie o zdrowie psychiczne mieszkańców Mazowsza.

Jednym z czynników wpływających na jakość życia jest zdrowie psychiczne. Stres, szybkie tempo życia, przeciążenie pracą, czy problemy rodzinne niestety odbijają się na naszym zdrowiu. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Fundację „Twarze depresji” nawet co trzeci pracownik mierzy się z klinicznymi objawami depresji. Należą do nich m.in.: przedłużające się poczucie smutku i przygnębienia, zobojętnienie emocjonalne, utrata wiary w siebie, a nawet myśli samobójcze. Depresja dotyka również dzieci i młodzież, a jej objawy niestety często bywają zbyt późno dostrzegane. Dbanie o zdrowie psychiczne jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, dlatego wsparcie kierowane jest również na ten obszar.

 

Ponad 114 mln zł z Unii Europejskiej na dbanie o zdrowie psychiczne mieszkańców Mazowsza

Dzięki dofinansowaniu z programu regionalnego w podwarszawskich Ząbkach powstała nowoczesna placówka psychiatryczna – Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica”. Pomoc z Unii Europejskiej przeznaczono na wybudowanie nowoczesnego siedmiosegmentowego budynku. W efekcie do dyspozycji pacjentów jest 300 łóżek, centrum rehabilitacyjne, sale do terapii, ale też ogród zimowy, alejki spacerowe, czy miejsca np. do gry w tenisa stołowego. Dofinansowanie europejskie inwestycji przekroczyło 95 mln zł. Fundusze europejskie skierowano również na mniejsze działania dotyczące wsparcia osób borykających się z problemami psychicznymi oraz ich rodzin. Pomoc dotyczyła m.in. osób które przeszły leczenie szpitalne na oddziale psychiatrycznym lub zagrożonych takim leczeniem.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach

Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-02-23
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-02-23

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content