[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie zmieniły mapę turystyczną Mazowsza. W tle widać zabytkowy pałac, drzewa.

Fundusze Europejskie zmieniły mapę turystyczną Mazowsza

Czerwiec kojarzy nam się z latem i zbliżającymi się wakacjami, urlopami. Zachęcamy do zwiedzania Mazowsza, które jest różnorodne pod względem krajobrazu, zabytków, licznych zespołów pałacowo-parkowych, muzeów, skansenów. Nie brakuje tutaj również atrakcji wodnych, pięknych bulwarów i uroczych miejsc z naturą w tle. Wiele inwestycji, które znalazły się na turystycznej mapie Mazowsza, zostały zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim. Wybierzmy się na wycieczkę i odkrywajmy efekty wsparcia z programu regionalnego na lata 2014-2020.

Turystyczny eFEkt UE

Na Mazowszu można odpocząć, popływać kajakiem, zwiedzać region na rowerze, poznawać wspaniałe zabytki czy smakować regionalne przysmaki. Wszędzie jest w miarę blisko i mnóstwo możliwości. Dzięki funduszom europejskim wiele zabytków udało się odrestaurować, zaniedbane tereny zrewitalizować i stworzyć miejsca atrakcyjne dla turystów. Powstały nowe muzea, trasy rowerowe i parki historyczne. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 blisko 100 projektów mających wpływ na rozwój turystyki otrzymało dofinansowanie na kwotę prawie 200 mln zł.

Jak Fundusze Europejskie zmieniły turystyczną mapę Mazowsza? 

Na Mazowszu każdy znajdzie coś dla siebie. W Płocku warto odwiedzić zrewitalizowane tereny nadwiślańskie, będące częścią Starego Miasta Płocka. Płockie nabrzeże wiślane zostało odmienione dzięki środkom unijnym. Turyści mogą spacerować  po nowej promenadzie podziwiając panoramę miasta od strony Wisły. A później warto wybrać się do Muzeum Mazowieckiego na wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”. Wrażenia gwarantowane. Sanniki zapraszają do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Fundusze europejskie pomogły uruchomić ekspozycję reliktów XVIII-wiecznego dworu na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Prezentacje mają formę interaktywną z wykorzystaniem multimediów, tak aby dostarczyć widzowi szerokie spektrum bodźców.

Turyści, którzy zechcą przyjechać np. do gminy Załuski na pewno trafią do zabytkowego parku podworskiego w Kroczewie, a będąc w Raszynie warto wybrać się do tętniącej życiem Austerii, wyremontowanej dzięki pieniądzom z programu regionalnego. Niedaleko Warszawy, w Nowym Dworze Mazowieckim funkcjonuje Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Inwestycja powstała na terenie kompleksu fortyfikacyjnego Twierdzy Modlin. Fundusze z UE pomogły zrealizować projekt, który stworzył miejsce, gdzie pamięć o obrońcach Modlina z 1939 r. będzie zawsze żywa. Historyczna podróż w czasie zaprezentuje gościom wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii Prochowni i Twierdzy Modlin. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Wystawa posiada multimedialne oraz interaktywne elementy ekspozycji.

Dla romantyków mamy propozycję na przyjazd do Opinogóry. Znajduje się tutaj wyjątkowe miejsce – Muzeum Romantyzmu. Dzięki funduszom europejskim Muzeum zrealizowało wiele kluczowych projektów, stając się miejscem nowoczesnym, multimedialnym z bogatą i różnorodną ofertą kulturalną. Wszechobecna w tym miejscu aura romantyzmu, związana z pamiątkami po rodzinie Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego sprawia, że duch wieszcza jest tutaj ciągle żywy.

A dla miłośników wiejskich klimatów polecamy Muzeum Wsi Radomskiej. Miejsce magiczne i różnorodne, a także jedno z największych i najciekawszych muzeów typu skansenowskiego w Polsce. Dzięki środkom europejskim utworzono tutaj m.in. małą wioskę, czyli utrzymany w klimacie dawnej wsi plac zabaw dla najmłodszych.

Więcej informacji o projektach znajduje się na stronie www.funduszedlamazowsza.eu


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-06-15
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-06-15

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content