[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze europejskie pomagają osobom dorosłym w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych

Innowacje w przemyśle mody możliwe dzięki Funduszom Europejskim

Pieniądze z programu regionalnego wspierają nie tylko duże inwestycje. Podążanie za rynkiem pracy i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych to również cele projektów, które otrzymują dofinansowanie z UE. Spółka CHIC Warsaw, jako Placówka Kształcenia Ustawicznego, od 2014 roku zajmuje się edukacją osób dorosłych w przemyśle mody. Zrealizowany projekt  za ponad 631 tys. zł pomógł 70 osobom zdobyć nowe umiejętności krawieckie. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Fundusze europejskie pomagają niemal w każdej dziedzinie życia. Wspierają także osoby dorosłe w podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych. Projekt pt. „Nowoczesne kursy krawiectwa – innowacje w przemyśle mody” otrzymał ponad 631 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu, wnioskodawca przeprowadził kursy zawodowe z zakresu krawiectwa oraz projektowania w dziedzinie mody z zastosowaniem nowych technologii cyfrowych. Branża związana z projektowaniem odzieży, konstrukcją i szyciem, wciąż się zmienia. Wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, a także wykorzystywane technologie cyfrowe. Z kursów skorzystały osoby, które same chciały podwyższyć lub nabyć umiejętności zawodowe.

W projekcie udział wzięło 68 kobiet oraz 2 mężczyzn. Byli to mieszkańcy powiatów piaseczyńskiego, otwockiego, garwolińskiego, grodziskiego,  grójeckiego, żyrardowskiego oraz z Warszawy. Uczestnicy projektu zdobyli kwalifikacje w zawodzie projektanta przemysłu mody oraz podnieśli swoje kwalifikacje w zawodzie krawca. Beneficjent zorganizował dwa kursy zawodowe oparte na nowoczesnych technologiach IT. Był to rozszerzony kurs projektowania 3D w programie CAD CAM i kurs zaawansowany dotyczący projektowania w przemyśle mody z zastosowaniem CAD CAM. Oba kursy wymagały odpowiedniego zaplecza technicznego i technologicznego. Wnioskodawca zakupił więc 10 maszyn do szycia stebnowych do odzieży ciężkiej i wielowarstwowej, 10 maszyn overlock oraz 8 komputerów do obsługi programu CAD CAM. Kolejnym elementem projektu było wdrożenie innowacyjnego programu autorskiego z projektowania 3D i organizowania procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych poprzez program komputerowy CAD CAM. Uczestnicy zdobywali wiedzę z  zakresu komputerowego projektowania ubrań, wspomaganego efektami 3D, np. zszywania i wizualizacji oraz pasowania w przymierzalni 3D. Dzięki innowacyjnemu modułowi możliwe jest komputerowe tworzenie i modelowanie szablonów – Inteligentne układy kroju z najniższym zużyciem materiału.

Swoje umiejętności pogłębiły również osoby z niewielkim doświadczeniem w zawodzie oraz amatorzy krawiectwa. Dla nich program kursu zawierał m.in. aktualne trendy w modzie w procesie projektowania wyrobów odzieżowych na podstawie modułu innowacyjnego z techniką 3D w programie CAD CAM, ocenę jakości materiałów odzieżowych przed rozkrojem, organizację pracy w krojowni i szwalni poprzez zminimalizowanie czasu na przygotowanie konstrukcji w programie CAD CAM, przygotowanie układu rozkroju poprzez program CAD CAM w celu zminimalizowania zużycia tkaniny, dobór maszyn oraz urządzeń do rozkroju materiałów odzieżowych, dobór techniki klejenia elementów wyrobów odzieżowych, dobór metody zdobienia elementów odzieżowych, określenie metody i systemu organizacji produkcji wyrobów odzieżowych. Wszystkie kursy zakończone były egzaminami. Uczestnicy otrzymali certyfikaty akredytowane przez MEN.

Udział w zaawansowanych kursach zawodowych zwiększyły szanse uczestników na lepszą pracę i wyższe wynagrodzenie, dały możliwość samorealizacji, a także awansu.

Tytuł projektu: Nowoczesne kursy krawiectwa – innowacje w przemyśle mody

Beneficjent: CHIC Warsaw Sp. z.o.o

Całkowita wartość projektu: 789 437,50 zł

Kwota dofinansowania UE: 631 550,00 zł

Działanie: 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie: 10.3.4 Kształcenie i doskonalenie zawodowe osób dorosłych

Fot. Krzysztof Chojnacki

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2021-05-11
  • Czas wytworzenia:
  • 2021-05-11

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content