[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie dla klimatu. Obok jest zdjęcie przedstawiające ścieżkę rowerową na szarym tle i narysowanym rowerem.

Kilometry nowych tras rowerowych dzięki Funduszom Europejskim

Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego na lata 2014-2020 zwiększyła się liczba kilometrów nowych oraz przebudowanych ścieżek rowerowych. Rowerowe Mazowsze to nie tylko hasło – to efekt zrealizowanych projektów przez mazowieckich beneficjentów. Rower jest ekologiczny, nie generuje spalin i hałasu. Gdy zostawiamy samochód w domu i przesiadamy się na rower, dbamy o klimat, który jest tak bardzo zanieczyszczony, że woła o pomoc. Chcemy pokazać, jak fundusze europejskie wspierają ekologiczne projekty.

Za ponad trzy miesiące, w czerwcu, będziemy obchodzić kolejny raz Światowy Dzień Roweru. Już teraz zachęcamy do poznawania pięknego Mazowsza z perspektywy jednośladu. Pomoże rozbudowana sieć tras rowerowych – od Puszczy Kozienickiej po Płock i Kurpie.  A w samej Warszawie ścieżki rowerowe liczą już ponad 700 km tras.

Fundusze Europejskie pomagają chronić klimat

Nie da się ukryć, że pieniądze europejskie wspierają działania proekologiczne, pomagają m.in.: w rozbudowie ścieżek i infrastruktury rowerowej na Mazowszu.  Dodatkowo, zwiększają udział transportu rowerowego w całej komunikacji, a to wpływa m.in.: na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie liczby wypadków drogowych, a także na zwiększenie aktywności fizycznej społeczeństwa. Zachęcając ludzi do częstszego korzystania z rowerów, zmniejszamy liczbę pojazdów emitujących szkodliwe związki i dzięki temu możemy oddychać lepszym powietrzem, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Wyzwaniem dla Polski i dla każdego regionu jest realizacja właściwych działań związanych ze zmianą klimatu. W każdym kraju mieszkańcy zmagają się z powodziami, suszami, huraganami, ekstremalnymi upałami, dlatego niezbędne jest wdrażanie systemów zarządzania kryzysowego, właściwe przygotowanie służb ratowniczych, inwestycje w małą retencję czy wspieranie ekologicznych środków transportu, jakim niewątpliwie jest rower – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Przykłady projektów

 • Miliony złotych z funduszy europejskich na budowę i modernizację aż 20 tras rowerowych wykorzystało Miasto Stołeczne Warszawa. To ponad 70 km ścieżek np. wzdłuż ul. Radzymińskiej, na odcinku pomiędzy ul. Poligonową a ul. Fieldorfa, pomiędzy rondem „Radosława” a placem Zawiszy czy odcinek od ul. Wawelskiej do ul. Racławickiej. Projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i idealnie wpisał się w ochronę środowiska.
 • Z wybudowanych nowych ścieżek rowerowych korzystają również mieszkańcy Wyszkowa. Gmina zrealizowała projekt, który wpłynął na rozwój transportu zarówno publicznego, jak i indywidualnego, jakim jest jazda na rowerze. Jednośladem można np. przejechać przez most nad rzeką Bug. W ramach inwestycji udało się na terenie Wyszkowa zakupić wiaty/stojaki rowerowe.
 • Kolejny projekt został zrealizowany w Pomiechówku. Fundusze europejskie wsparły budowę blisko 25 km ścieżek rowerowych. Trasa połączyła miejscowości gminy z centralnym punktem w Pomiechówku. Dodatkowo przy dworcu kolejowym powstał parking rowerowy typu „Bike & Ride”. Realizacja  tej inwestycji usprawniła mieszkańcom dojazd, nie tylko do Warszawy, ale także do sąsiadujących gmin. Miłośnicy jednośladów mogą przemieszczać się bezpiecznie, podziwiając przy okazji cenne przyrodniczo obszary nad Wkrą.
 • Sieci dróg rowerowych rozwijają się także na terenie gmin Ożarów Mazowiecki, Leszno i Stare Babice.
 • Dzięki funduszom europejskim znacząco zmieniła się infrastruktura drogowa w Płońsku. Jedna z najważniejszych inwestycji miasta dotyczyła m.in. budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze nr 3021w Płońsk-Raciąż na odcinku Płońsk-Arcelin oraz w ulicach Kopernika i Młodzieżowej. Dodatkowo projekt obejmował budowę brakujących odcinków ścieżek rowerowych od osiedla Poświętne pod trasą ekspresową S7, mostem w ciągu ulicy Żołnierzy Wyklętych, na odcinku od ulicy Kopernika do obwodnicy zachodniej – ul. Św. Jana Pawła II. W ramach projektu nad rzeką Płonką powstały 4 kładki rowerowe. Wszystkie ścieżki są oświetlone. Na terenie miasta funkcjonuje 50 stojaków na rowery.

Nowe trasy rowerowe, które powstały w Polsce i na Mazowszu w ostatnich latach, dzięki środkom europejskim sprawiły, że turystyka rowerowa stała się bardzo popularna, bezpieczna, ekologiczna i dostępna dla ludzi w każdym wieku.


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-02-17
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-02-17

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content