[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie dla klimatu. Obok jest zdjęcie przedstawiające ścieżkę rowerową na szarym tle i narysowanym rowerem.

Kilometry nowych tras rowerowych dzięki Funduszom Europejskim

Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego na lata 2014-2020 zwiększyła się liczba kilometrów nowych oraz przebudowanych ścieżek rowerowych. Rowerowe Mazowsze to nie tylko hasło – to efekt zrealizowanych projektów przez mazowieckich beneficjentów. Rower jest ekologiczny, nie generuje spalin i hałasu. Gdy zostawiamy samochód w domu i przesiadamy się na rower, dbamy o klimat, który jest tak bardzo zanieczyszczony, że woła o pomoc. Chcemy pokazać, jak fundusze europejskie wspierają ekologiczne projekty.

Za ponad trzy miesiące, w czerwcu, będziemy obchodzić kolejny raz Światowy Dzień Roweru. Już teraz zachęcamy do poznawania pięknego Mazowsza z perspektywy jednośladu. Pomoże rozbudowana sieć tras rowerowych – od Puszczy Kozienickiej po Płock i Kurpie.  A w samej Warszawie ścieżki rowerowe liczą już ponad 700 km tras.

Fundusze Europejskie pomagają chronić klimat

Nie da się ukryć, że pieniądze europejskie wspierają działania proekologiczne, pomagają m.in.: w rozbudowie ścieżek i infrastruktury rowerowej na Mazowszu.  Dodatkowo, zwiększają udział transportu rowerowego w całej komunikacji, a to wpływa m.in.: na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie liczby wypadków drogowych, a także na zwiększenie aktywności fizycznej społeczeństwa. Zachęcając ludzi do częstszego korzystania z rowerów, zmniejszamy liczbę pojazdów emitujących szkodliwe związki i dzięki temu możemy oddychać lepszym powietrzem, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Wyzwaniem dla Polski i dla każdego regionu jest realizacja właściwych działań związanych ze zmianą klimatu. W każdym kraju mieszkańcy zmagają się z powodziami, suszami, huraganami, ekstremalnymi upałami, dlatego niezbędne jest wdrażanie systemów zarządzania kryzysowego, właściwe przygotowanie służb ratowniczych, inwestycje w małą retencję czy wspieranie ekologicznych środków transportu, jakim niewątpliwie jest rower – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Przykłady projektów

Nowe trasy rowerowe, które powstały w Polsce i na Mazowszu w ostatnich latach, dzięki środkom europejskim sprawiły, że turystyka rowerowa stała się bardzo popularna, bezpieczna, ekologiczna i dostępna dla ludzi w każdym wieku.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-02-17
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-02-17

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content