[ic_wcag]

Aktualności

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych upamiętniła 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dzisiaj, 1 sierpnia, mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych upamiętnili to wydarzenie, składając kwiaty przy Pomniku Batalionu Powstańczego AK Czata 49, znajdującym się na warszawskim Śródmieściu. Tragiczne zdarzenia zapisane na kartach historii Polski należy pielęgnować i upamiętniać. Pomaga nam w tym Unia Europejska, wspierając dbałość o dziedzictwo kulturowe i historyczne. W Warszawie znajduje się wiele miejsc upamiętniających wojenne losy Polski. Zachęcamy do odwiedzenia Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak oraz wielu innych miejsc, które przybliżą nam historię stolicy i kraju.

 

Spacer po Warszawie śladami II wojny światowej   

Na warszawskim Żoliborzu zlokalizowana jest XIX-wieczna Cytadela Warszawska, która w okresie II Wojny Światowej stanowiła więzienie dla tysięcy osób walczących o niepodległość. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w Cytadeli przeprowadzono rewitalizację Pawilonu X i IX, Bramy Bielańskiej oraz zabytkowego dziedzińca. Fundusze europejskie umożliwiły również odnowienie dziedzińca dawnego więzienia politycznego, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Więzienia Pawiak, a także pomogły w utworzeniu Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry na terenie Puszczy Kampinoskiej. Muzeum poświęcone jest ofiarom masowych egzekucji wojennych, w tym również więźniów Pawiaka.

Kolejnym wartym wspomnienia miejscem jest zabytkowa Willa Żabińskich, zlokalizowana w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Podczas II Wojny Światowej piwnice Willi stanowiły schronienie dla kilkuset Żydów uciekających z warszawskiego getta. Środki z Unii Europejskiej umożliwiły odnowienie budynku oraz przystosowanie go do pełnienia funkcji muzealnej oraz koncertowej.

Do miejsc bezpośrednio związanych z Powstaniem Warszawskim należy Archikatedra Warszawska, która w trakcie Powstania stanowiła miejsce walk, a obecnie dzięki wsparciu Unii została kompleksowo odnowiona. Prace remontowe obejmowały również krypty, w których pochowani są m.in. prezydenci przedwojennej Polski oraz ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Ponadto dawny Pałac Dziekana został przebudowany i przystosowany do pełnienia funkcji Muzeum Archidiecezjalnego.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2023-08-01
  • Czas wytworzenia:
  • 2023-08-01

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content