[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie = rozwój i dostęp do kultury. W tle widać monetę 1 złoty i małą dziewczynkę która podziwia muzealne wnętrza.

Mazowieckie instytucje kultury dostępne za złotówkę

Czy spektakl w Teatrze Polskim lub koncert zespołu Mazowsze, a także wizyta w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie może kosztować symboliczną złotówkę? Oczywiście, że tak! To najnowsza inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego skierowana do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu. Już od 16 maja instytucje kultury zapraszają najmłodszych Mazowszan do odwiedzenia teatrów i muzeów. Większość instytucji kultury biorących udział w programie, aplikowała o fundusze europejskie. Zapraszamy do podziwiania efektów w odnowionych obiektach kulturalnych.

Dzięki funduszom europejskim od początku naszego członkostwa w UE, udało się odnowić ponad 200 zabytków oraz rozwinąć ofertę kulturalną w ponad 150 instytucjach kultury. Ze wsparcia skorzystali np. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie czy Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Za złotówkę do muzeum i teatru

Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 6 mln zł na realizację programu. Zaproszenie do odwiedzania instytucji kultury skierowane jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aby móc skorzystać z „promocyjnej” ceny za 1 zł, szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.

Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów.

Na Mazowszu mamy 30 instytucji kultury będących pod opieką samorządu województwa. Zachęcamy szkoły i nauczycieli do udziału w tym projekcie. Jesteśmy przekonani, że w mazowieckich placówkach kultury znajdą Państwo inspiracje do pracy z młodymi ludźmi – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Oferta jest bardzo interesująca i różnorodna. Już od 16 maja uczniowie mogą się wybrać np. do Teatru Polskiego, Warszawskiej Opery Kameralnej czy Mazowieckiego Instytutu Kultury, a także zwiedzać warszawskie muzea znajdujące się pod opieką samorządu województwa. Szkoły mogą zaplanować wycieczkę m.in. do radomskiego skansenu, czy na przejażdżkę kolejką wąskotorową w Sochaczewie. Na młodzież czeka także urokliwe Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Z nowej oferty samorządu Mazowsza szkoły będą mogły korzystać do końca roku.

Lista instytucji kultury biorących udział w programie:

 

Więcej informacji znajduje się na stronie www.mazovia.pl


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-05-17
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-05-17

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content