[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Mazowieckie teatry wspierane przez Fundusze Europejskie. Na zdjęciu widać aktorów na scenie, grają w sztuce teatralnej

Mazowieckie teatry wspierane przez Fundusze Europejskie

Czy teatr jest ważny w życiu człowieka? Jakie emocje towarzyszą nam podczas oglądania sztuki teatralnej? Każdy, kto choć raz był w teatrze, będzie znał odpowiedź na to pytanie. Teatr to część kultury, to sztuka doświadczania wielu emocji – od śmiechu po wzruszenie. Teatr pobudza wyobraźnię i przenosi swojego widza w inną rzeczywistość. Teatry aplikują również o fundusze europejskie, aby móc się rozwijać, modernizować swoje sceny czy wdrażać nowe technologie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, wsparcie mazowieckich teatrów wyniosło ponad 8,3 mln zł.

 

Ciekawy repertuar, przedstawienia na najwyższym poziomie artystycznym – tego oczekujemy, decydując się na zakup biletu do teatru. Warto podkreślić, że w funkcjonowaniu teatrów pomagają Fundusze Europejskie i projekty, które zwiększyły dostępność oraz jakość kultury.

Ze wsparcia skorzystały np. warszawskie obiekty: Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny, Teatr Polski, Białołęcki Ośrodek Kultury czy Teatr Baj. Również w najtrudniejszym czasie pandemii Covid-19, beneficjenci otrzymywali dotacje na utrzymanie bieżącej działalności.

 

#eFEktEU

„Nowa jakość kultury – poprawa dostępności do zasobów kultury poprzez modernizację i wyposażenie sali widowiskowej oraz wybranych scen teatralnych m.st. Warszawy” to projekt zrealizowany przez m.st Warszawa. Wartość dofinansowania z UE to blisko 5 mln zł.

Białołęckim Ośrodku Kultury przeprowadzono modernizację oraz wyposażenie sali widowiskowej. Dzięki tym działaniom BOK stał się profesjonalnym centrum kulturalnym dla ciągle rozwijającej się dzielnicy Białołęka. W nowopowstałej sali  zainstalowano fotele (w tym specjalnie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami), nowoczesne urządzenia i elementy mechaniki scenicznej. Pojawiło się oświetlenie technologiczne sceny oraz nagłośnienie.

W ramach projektu wykonano również modernizację scen Teatru Dramatycznego, mieszczącego się w zabytkowym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przeprowadzone prace to: wymiana konstrukcji stropu nad jedną ze scen, wymiana podłóg sceny Małej  i Dużej, modernizacja widowni Małej Sceny oraz remont sztankietów elektrycznych Dużej Sceny. Dla poprawienia komfortu widzów, została zmodernizowana akustyka i zainstalowana klimatyzacja na Dużej Scenie. Część dóbr kultury jakimi dysponuje Teatr została zdigitalizowana i udostępniona w Internecie.

Zakresem projektu był także zakup wyposażenia dla Sceny Dużej Teatru Powszechnego im. Z.H Hübnera w Warszawie. Przeprowadzono montaż nowoczesnego oświetlenia oraz zakup sprzętu audiowizualnego do wyposażenia Sceny Dużej.

 

Cyfryzacja w Teatrze Polskim

Fundusze europejskie pomagają w realizacji projektu pn. „PLATFORMA eDUKACYJNA TEATRU POLSKIEGO W WARSZAWIE”. Inwestycja polega na zbudowaniu nowoczesnej, rozbudowanej platformy, która umożliwi wszystkim chętnym korzystanie z bogatych zasobów i usług oferowanych przez Teatr Polski. Dofinansowanie wyniosło ponad 2,2 mln zł.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-03-28
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-03-28

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content