[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie pomagają chronić zabytki na Mazowszu

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze dba o zabytki dzięki Funduszom Europejskim

Wykonanie nagrobka Zygmunta Krasińskiego, prace remontowe podziemi kościoła opinogórskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, renowacja krypt grobowych, a także wybranych zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Zygmunta w Opinogórze to główne założenia projektu zrealizowanego przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Pomogły fundusze europejskie, a efekty prac są dostępne dla miłośników kultury i sztuki. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła ponad 1,6 mln zł, a dofinansowanie to 1 mln zł. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza. W tym roku placówka obchodzi jubileusz 60-lecia funkcjonowania. Dzięki funduszom europejskim Muzeum zrealizowało wiele kluczowych projektów, stając się miejscem nowoczesnym, multimedialnym z bogatą i różnorodną ofertą kulturalną. Wszechobecna w tym miejscu aura romantyzmu, związana z pamiątkami po rodzinie Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego sprawia, że duch wieszcza jest tutaj ciągle żywy.

 

Ochrona i renowacja zabytków

Wsparcie finansowe z programu regionalnego na lata 2014-2020 pomogło przeprowadzić prace remontowo-konserwatorskie oraz modernizacyjne w podziemiach kościoła. Beneficjent wykonał m.in. odwodnienie podziemi, renowację tynków, posadzek, drzwi i schodów zejściowych.  Płyty upamiętniające ród Krasińskich poddane zostały konserwacji. Dodatkowo płyty marmurowe, które przykrywają nisze grobowe oraz płyty odlane z brązu poddano konserwacji. Okna zostały naprawione, a drzwi odnowione. Ważnym elementem projektu było wykonanie marmurowego nagrobka Zygmunta Krasińskiego. Nagrobek wieszcza został wykuty w marmurze Carrara Statuario, zaś popiersia członków rodziny poety wykuto w sztucznym marmurze.

Pomieszczenia w podziemiach zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez zamontowanie  schodołazu. Pojawiły się też ławki. Wszystkie ekspozycje zostały oświetlone, pojawiła się także instalacja oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz systemu multimedialnego.

 

Konserwacja nagrobków

W ramach projektu konserwacji poddano 13 nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Zakres prac dotyczył m.in. usunięcia zdegradowanych części oraz uzupełnienia brakujących form.

Tytuł projektu: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych – renowacja krypt grobowych w kościele i zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Opinogórze

Beneficjent: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Całkowita wartość projektu: 1 634 460,59 zł

Kwota dofinansowania UE: 1 048 099,81 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Fot. Michał Krzyżanowski/Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-10-29
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-10-29

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content