[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis: Nowa obwodnica Grodziska Mazowieckiego otwarta. Nowa jakość połączeń drogowych dzięki Funduszom Europejskim. W tle zdjęcie inwestycji z lot ptaka

Nowa obwodnica Grodziska Mazowieckiego otwarta

Fundusze europejskie pomogły zrealizować jedną z największych inwestycji drogowych w kończącej się właśnie perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Mowa o zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, której budowa przejmie ruch samochodowy z centrum miasta, a także umożliwi szybsze i bezpieczniejsze przemieszczanie się po zachodniej części regionu warszawskiego. Dofinansowanie z UE to kwota ponad 117 mln zł. Mieszkańcy oraz kierowcy korzystający z obwodnicy nie kryją zadowolenia.

 

Bezpieczeństwo

Budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego to projekt ważny dla rozwoju regionu, a także ułatwiający codzienne życie mieszkańcom Grodziska i okolic. Nie udałoby się osiągnąć takiego efektu, gdyby nie fundusze europejskie. Z nową drogą wiązane są duże oczekiwania, m.in. rozładowanie korków w mieście oraz możliwość omijania Grodziska Mazowieckiego przez TIR-y. Ruch tranzytowy przez miasto powinien zmniejszyć się o ok. 50 proc. Dodatkowo poprawi się  komfort i bezpieczeństwo podróżowania, a sama inwestycja niewątpliwie poprawi warunki życia mieszkańców oraz wpłynie na ochronę powietrza w tej części województwa.

 

Mazowsze lepiej połączone

Jednym z obszarów wspieranych przez fundusze europejskie jest infrastruktura drogowa. Obwodnica Grodziska Mazowieckiego powstała na odcinku od węzła autostrady A2 Grodzisk Mazowiecki do drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie Kałęczyna. W ciągu tej trasy beneficjent m.in. przebudował istniejące drogi, infrastrukturę podziemną oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Powstały trzy duże wiadukty, przebudowano sześć skrzyżowań z drogami lokalnymi, wybudowano także kompleksowy system odwodnienia oraz bezpieczeństwa ruchu (bariery energochłonne, ogrodzenia i sygnalizacja świetlna). Inwestycja objęła także budowę chodników i dodatkowych jezdni ułatwiających dojazd do okolicznych posesji. Obwodnica liczy ponad 7 km długości.

 

Tytuł projektu: Budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego w ciągu DW 579

Beneficjent: Województwo Mazowieckie

Całkowita wartość projektu: 152 397 339,79 zł

Kwota dofinansowania 117 225 117,86 zł

Działanie: 7.1 Infrastruktura drogowa

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2023-02-06
  • Czas wytworzenia:
  • 2023-02-06

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content