[ic_wcag]

Aktualności

Nowa oferta Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej dzięki Funduszom Europejskim

Zachowanie dziedzictwa narodowego, wprowadzenie nowych ekspozycji, a także stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości to główne cele projektu, który został zrealizowany dzięki Funduszom Europejskim. Muzeum Niepodległości zainwestowało w ochronę zabytków ponad 5,1 mln zł, z czego 3 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze europejskie pomagają zachować nasze dziedzictwo kulturowe wspierając działania związane z remontami i pracami konserwatorskimi mazowieckich zabytków. Projekt pt. „Zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości” otrzymał 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu, wnioskodawca wykonał prace remontowo-budowlane polegające na wzmocnieniu stropów w zachodniej części skrzydła X Pawilonu Cytadeli, gdzie stworzony został Centralny Magazyn Zbiorów. Kolejnym etapem  było odpowiednie umeblowanie np. regały, szafy, pracownia fotograficzna, osuszacze powietrza, gabloty. W oknach zamontowano rolety zaciemniające, a na szybach naklejono folie blokujące promieniowanie UV. Zebranie zbiorów w jednym miejscu jest w tej chwili bardzo wygodne i umożliwia organizację atrakcyjnych tematycznie, dynamicznie zmieniających się, wystaw czasowych.

Wnioskodawca za przyznane dofinansowanie utworzył 5 pracowni naukowo-merytorycznych, pojawiła się nowa ekspozycja stała pt. „Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej” wraz z odpowiednią aranżacją scenograficzną (gabloty, aranżacja plastyczna, stanowiska multimedialne). Wnioskodawca na potrzeby tej wystawy kupił m.in. projektory, głośniki z osprzętem, okładziny ścienne i podłogowe, grafiki wielkoformatowe. Udało się także zaadoptować 3 pomieszczenia na Galerię Zbiorów Muzeum. Dla miłośników historii udostępniona została ekspozycja plenerowa pt. „Spacer historyczny”.

Realizacja projektu pozwoliła stworzyć odpowiednie warunków do przechowywania zbiorów. Udało się  wyeksponować dobra narodowe i kulturowe, znajdujące się w posiadaniu Muzeum. Ciekawa oferta wystawiennicza przyciąga zwiedzających i wzmacnia sektor kultury na Mazowszu.

 

Tytuł projektu: Zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości

Beneficjent: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 5 105 447,97 zł

Kwota dofinansowania UE: 3 039 103,42 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Fot. Michał Achtel, FleshStudio

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-04-27
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-04-27

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content