[ic_wcag]

Aktualności

na zdjęciu widać Panią Elżbietę Szymanik zastępcę dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych podczas wywiadu w studiu Radia Płońsk.

O Funduszach Europejskich w Radiu Płońsk

Foto. Radio Płońsk

 

Fundusze Europejskie już od 19 lat są obecne w życiu mieszkańców Mazowsza. Zmieniają otoczenie i jakość życia. Z dofinansowania z Unii Europejskiej korzystają m.in. samorządy, przedsiębiorcy, instytucje kultury, uczelnie i instytuty badawcze, a także organizacje pozarządowe.  Z efektów zrealizowanych projektów korzystają wszyscy – dzieci i młodzież, nauczyciele, lekarze, przedsiębiorcy i osoby bezrobotne, seniorzy i chorzy, osoby z niepełnosprawnościami i osoby na życiowym zakręcie. O sile Unii Europejskiej, sukcesach i nowych możliwościach opowiedziała Elżbieta Szymanik zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Dyrektor Elżbieta Szymanik udzieliła wywiadu dla Radia Płońsk i była gościem w audycji #GośćRadiaPłońsk. Rozmowę przeprowadziła redaktor Katarzyna  Żerdziewska. Wywiad można odsłuchać pod tym adresem 

 

Jak podkreślała dyrektor Szymanik rok 2023 jest rokiem jubileuszy, m.in obchodzimy 25. rocznicę uchwalenia samorządu terytorialnego na Mazowszu, 19. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej, a także rozpoczęliśmy wdrażanie czwartej perspektywy finansowej Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

 

Bycie w rodzinie europejskiej jest miarą naszego bezpieczeństwa, mamy też swobodę poruszania się po Unii Europejskiej, handel bez granic, fundusze na inwestycje w regionach, a to wszystko jest możliwe dzięki byciu członkiem Unii Europejskiej – podkreślała zalety członkostwa dyrektor E. Szymanik.

 

Unia Europejska finansuje w Polsce ok. 50 % inwestycji publicznych. Bez wsparcia funduszy europejskich nie byłoby połowy inwestycji realizowanych w Polsce. To skala, która pokazuje zakres interwencji.

 

Dobre tempo wydatkowania środków unijnych pozwoliło wszystkim beneficjentom zrealizować projekty z sukcesem i zmienić swoje małe ojczyzny. Fundusze pozwoliły Mazowszu nie tylko na ogromny rozwój, ale okazały się także kluczowe w walce z pandemią koronawirusa.

 

Miasto Płońsk znajduje się w gronie liderów w pozyskiwaniu środków europejskich. Jedną z największych i najdroższych inwestycji ostatnich kilku dekad w Płońsku jest projekt pn. „Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”. Inwestycja przez lata będzie służyła mieszkańcom. Dzięki funduszom europejskim powstała 2-kilometrowa obwodnica zachodnia, wykonano dwa ronda, a wzdłuż obwodnicy wykonano 23 zjazdy, które są początkiem ulic osiedlowych. Do dyspozycji mieszkańców jest również 45-metrowy most na rzece Płonce, dwie kładki i ciągi pieszo-rowerowe. W ramach inwestycji zakupiono dwa autobusy miejskie, a także inteligentny system do zarządzania komunikacją. W mieście powstały również trzy parkingi „Parkuj i Jedź”. Inwestycja pozwala ograniczać zanieczyszczenie powietrza i hałas, a jednocześnie wpływa na rozwój miasta.

 

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu na stronie


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Kamil Staruch
  • Wytwarzający:
  • Kamil Staruch
  • Czas udostępnienia:
  • 2023-06-20
  • Czas wytworzenia:
  • 2023-06-20

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content