[ic_wcag]

Aktualności

O rozwoju Ciechanowa (i nie tylko) podczas spotkania „18 lat Polski na scenie Unii Europejskiej”

Długi majowy weekend to czas wielu wydarzeń związanych z 18. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jednym z nich było wyjątkowe spotkanie z Emilianem Kamińskim aktorem i Dyrektorem Teatru Kamienica oraz aktorką Justyną Sieńczyłło, zorganizowane przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej „STUDIO”. Współorganizatorem spotkania była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, którą reprezentowała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora.

W czerwcu 2003 roku podczas referendum podjęliśmy decyzję o wejściu Polski do Unii Europejskiej. I już niecały rok później, 1 maja 2004 roku, staliśmy się częścią europejskiej wspólnoty. Jak zmieniło się Mazowsze dzięki unijnym inwestycjom? Jak fundusze europejskie wspierają działalność artystyczną i teatralną? Między innymi o tym rozmawiali goście wydarzenia zorganizowanego 1 maja w kamienicy przy ulicy Warszawskiej 18 w Ciechanowie. Ten przedwojenny budynek wybudowany przez Pinkusa Piankę, przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia, jest obecnie centrum aktywności kulturalno-edukacyjnej. Swą siedzibę ma tu również Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. A było to możliwe dzięki przeprowadzonej z pomocą funduszy europejskich rewitalizacji kamienicy.

Na tropie #eFEktUE

Na przestrzeni 18 lat Unia Europejska dofinansowała inwestycje wielu działających na Mazowszu teatrów i ośrodków kultury. Być może niewiele osób pamięta, że jednym z nich był właśnie Teatr Kamienica, który powstał w murach przedwojennej kamienicy na warszawskim Śródmieściu. A jak zmienił się sam Ciechanów? Mieszkańcy i osoby odwiedzające miasto mają możliwość doświadczenia jak bardzo inwestycje unijne wspierają rozwój lokalny. Są to chociażby zrewitalizowany Zamek Książąt Mazowieckich nad rzeką Łydynią, którego historia sięga czasów Księcia Siemowita III (ok. 1355 roku). Co ciekawe zamek można odwiedzić również bez wychodzenia z domu poprzez Wirtualny Spacer, który powstał dzięki funduszom europejskim. Efekty UE znajdziemy także w wielu innych miejsca. Są to chociażby obwodnica wschodnia miasta, liczne ścieżki rowerowe,  czy wygodny parking „Parkuj i Jedź” przy dworcu kolejowym. Ślady pomocy europejskiej znajdziemy również w Krzywej Hali, Wieży Ciśnień, czy Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „STUDIO”. Odwiedziny Ciechanowa warto połączyć z wycieczką do pobliskiej Opinogóry, gdzie znajduje się zabytkowy zespół pałacowo-parkowy związany z historią rodu Krasińskich. Na odwiedzających czekają tam kolejne efekty UE: neogotycki zameczek Muzeum Romantyzmu z odnowioną elewacją, Oranżeria, czy wozownia i ptaszarnia.

 

Zdjęcia: COEK „STUDIO”

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami  Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Informacje o godzinach pracy oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram oraz Pinterest.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach).

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-05-02
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-05-02

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content