[ic_wcag]

Aktualności

Na grafice znajduje się hasło: OSP w Strzyżewie z nowym wozem strażackim dzięki wsparciu UE. Na grafice znajdują się zdjęcia z podpisania umów.

OSP w Strzyżewie z nowym wozem strażackim dzięki wsparciu UE

Do mazowieckich OSP trafi 188 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. To rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej. Aż 253 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. W czwartek umowę z panią prezes OSP w Strzyżewie podpisał marszałek Adam Struzik. W spotkaniu wzięli udział Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, radna Anna Brzezińska i Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Wsparcie dla jednostki OSP w Strzyżewie wynosi ponad 750 tys. zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi ogromne wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł. – Unia od lat wspiera mazowieckich strażaków. W tej perspektywie pieniądze przekażemy na wozy bojowe. Wsparcie jest rekordowe, bo ponad 250 mln zł, i przeznaczymy je na zakup 188 średnich i ciężkich samochodów strażackich. Zależy nam, aby samochody jak najszybciej trafiły do jednostek – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 188 projektów.

– Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni zazwyczaj jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

– Wsparcie z Unii Europejskiej na nowe wozy strażackie podniesie bezpieczeństwo i komfort pracy strażaków. Nowoczesne pojazdy pozwolą na szybsze i efektywniejsze reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Ponadto dzięki funduszom europejskim w wielu gminach zostaną zrealizowane działania edukacyjne zwiększające świadomość ekologiczną lokalnych społeczności – powiedziała Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Umowy na wsparcie strażaków

W czwartek (22 lutego br.) została podpisana umowa na doposażenie jednostki z subregionu warszawskiego zachodniego. Do OSP w Strzyżewie z powiatu warszawskiego zachodniego trafi ponad 750 tys. zł na zakup jednego wozu strażackiego. W sumie do subregionu warszawskiego zachodniego trafi wsparcie w wysokości 9,5 mln zł na zakup 12 wozów strażackich.

– To dobra wiadomość dla mieszkańców Strzyżewa i powiatu warszawskiego zachodniego, którzy będą mogli poczuć się bezpieczniej. Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy zdecydowanie poprawi komfort prowadzonych działań oraz zwiększy możliwości bojowe strażaków ochotników. Cieszę się, że dzięki funduszom europejskim możemy wspierać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w tak kosztownych i potrzebnych inwestycjach – mówi Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego.

Ponad 750 tys. zł z UE na wóz strażacki dla OSP Strzyżew

Jak zaznacza radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska, to kolejna pomoc dla druhen i druhów z powiatu warszawskiego zachodniego. – Podpisaliśmy umowę na zakup wozu strażackiego dla jednostki OSP w Strzyżewie, do której trafi ponad 750 tys. zł unijnego wsparcia. Dzięki temu strażacy zyskają nowoczesny samochód, tak potrzebny do prowadzenia akcji ratowniczych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżewie zostanie doposażona w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Aktualnie użytkowany sprzęt jest wyeksploatowany i ogranicza możliwości reagowania służb ratowniczych. Dzięki wsparciu funduszy europejskich jednostka otrzyma nowoczesny wóz, który poprawi warunki pracy strażaków i bezpieczeństwo mieszkańców. Pojazd pomoże także w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w przypadkach takich zagrożeń, jak podtopienia, gwałtowne burze, pożary łąk i lasów. W ramach projektu zostanie także przeprowadzona akcja edukacyjna z zakresu ochrony środowiska skierowana do mieszkańców gminy.

Tytuł projektu: Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla OSP Strzyżew

Beneficjent: Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżewie

Całkowita wartość projektu: 1 501 968,01 zł

Dofinansowanie z UE: 750 984,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Kamil Staruch
  • Wytwarzający:
  • Kamil Staruch
  • Czas udostępnienia:
  • 2024-02-23
  • Czas wytworzenia:
  • 2024-02-23

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content