[ic_wcag]

Aktualności

Otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych w powiecie przasnyskim

W sobotę odbyło się otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie k. Przasnysza. To wyjątkowy moment nie tylko dla kadry naukowej uczelni, ale również ogromna szansa na rozwój gospodarczy dla Przasnysza i okolic. Ośrodek powstał dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Miejsce to umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, a także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii.

 

Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim 

W ramach projektu utworzono laboratoria i warsztaty skoncentrowane na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej będzie pełnił niezwykle ważną rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu lotniczym. Powiat przasnyski stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem dla firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego, co stanowi niezwykłą szansę dla rozwoju regionu. Ośrodek umożliwi firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów. Prace prowadzone w Ośrodku wpłyną także na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa.

 

Politechnika Warszawska multibeneficjentem Funduszy Europejskich

 Politechnika Warszawska realizuje aż 4 projekty z obszaru infrastruktury badawczej, a łączne dofinansowanie przekracza 80 mln zł. Dzięki podjętym działaniom w Płocku powstało Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. Trwają także prace nad kolejnymi inwestycjami – utworzeniem Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych (CENAGIS) oraz mazowiecką platformą technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji  magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych. Ponadto Politechnika skorzystała ze wsparcia w obszarze informatyzacji i wprowadzania e-usług.

 

Tytuł projektu: Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim

Beneficjent: Politechnika Warszawska

Całkowita wartość projektu: 33 495 600,06 zł

Kwota dofinansowania: 24 655 999,02 zł

Działanie: 1.1. Działalność badawczo-rozwojowa jednostek naukowych

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-05-16
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-05-16

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content