[ic_wcag]

Aktualności

Na grafice widać tekst Park Nauki Torus w Ciechanowie laureatem konkursu „Cuda Polski 2023”. Tak działają Fundusze Europejskie. W tle widać inwestycję wieżę ciśnień pięknie oświetloną.

Park Nauki Torus w Ciechanowie laureatem konkursu „Cuda Polski 2023”

Znamy wyniki plebiscytu organizowanego przez redakcję National Geographic. Czytelnicy w głosowaniu internetowym wybierali cuda Polski z każdego województwa. Zwycięzcą z Mazowsza został Park Nauki Torus w Ciechanowie. To projekt zrealizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Park powstał obok najsłynniejszej wieży ciśnień na świecie, odnowionej i odrestaurowanej dzięki środkom z UE. Inwestycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wciąż się rozwija. Gratulujemy wyróżnienia i zapraszamy do Ciechanowa.

 

Międzygalaktyczny zasięg funduszy europejskich

 

Obejrzyj film i przekonaj się jak Fundusze Europejskie zmieniły Mazowsze, nawet kosmici nas odwiedzają i się zachwycają:

 

Jeden z Cudów Polski 2023

Dzięki Funduszom Europejskim, turystyczna oraz kulturalna mapa Mazowsza rozkwitła, a mieszkańcy zyskali dostęp do wielu atrakcyjnych miejsc. Jednym z nich jest właśnie laureat plebiscytu zorganizowanego przez redakcję prestiżowego National Geographic „Cuda Polski 2023”.

 

Park Nauki Torus w Ciechanowie to edukacyjna placówka przyciągająca mieszkańców i turystów spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Park jest bardzo popularny, tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości. Torus zdobył również  tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022. Park to miejsce interaktywne, stawiające na naukę poprzez zabawę. W odpowiednio zaprojektowanych salach do dyspozycji są eksponaty w czterech strefach tematycznych: matematyka i fizyka, technika, iluzja oraz architektura. W Parku Nauki Torus znajdziemy technologiczne nowości, np. interaktywny ekran mgłowy. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazów w powietrzu, na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla. Oferta Parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna.

 

Park Nauki Torus powstał przy zrewitalizowanej wieży ciśnień. Dzięki Funduszom Europejskim, unikalny obiekt techniki wybudowany w 1972 r. przeszedł metamorfozę. Wieża stała się jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych konstrukcji na świecie. Na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa umieszczone jest oświetlenie LED, umożliwiając zmianę koloru oświetlenia. Pieniądze z programu regionalnego na lata 2014-2020 całkowicie odmieniły zabytek oraz zaniedbany wcześniej teren przy wieży ciśnień. Konstrukcja została wyczyszczona i pomalowana, torus obłożono nową blachą tytanowo-cynkową. Wokół wieży wybudowano fontannę i zagospodarowano teren zielony. Wykorzystując potencjał zabytku oraz jego czysto matematyczny kształt, zaplanowano nową funkcję i przeznaczenie obiektu.

 

Lista wszystkich projektów, które wybrali czytelnicy znajdują się na stronie Parku Nauki Torus

 

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Kamil Staruch
  • Wytwarzający:
  • Kamil Staruch
  • Czas udostępnienia:
  • 2023-07-19
  • Czas wytworzenia:
  • 2023-07-19

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content