[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Parking „Parkuj i Jedź” przy stacji PKP Żerań w Warszawie już dostępny dla mieszkańców

Na warszawskiej Białołęce w pobliżu stacji kolejowej PKP Żerań powstał parking z 235 miejscami postojowymi dla samochodów. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców stolicy oraz okolicznych miejscowości, którzy codziennie przemieszczają się do innych dzielnic miasta. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 3,6 mln zł. Pomoc pochodzi z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020.

 

Jednym z głównych celów pomocy europejskiej jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Pomagają w tym na przykład inwestycje zachęcające mieszkańców do rezygnacji z podróżowania samochodem na rzecz transportu publicznego. I właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia przy stacji kolejowej PKP Żerań na warszawskiej Białołęce.

 

235 miejsc dla samochodów i 140 miejsc dla rowerów

W rejonie skrzyżowania ulicy Płochocińskiej z ulicą Marywilską Miasto Stołeczne Warszawa wybudowało wygodny parking „Parkuj i Jedź” dla 235 samochodów, uwzględniający również miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji rowerzystów udostępniono aż 140 miejsc postojowych pod wiatą. Parking zlokalizowano w pobliżu stacji kolejowej PKP Żerań oraz przystanków autobusowych. Dzięki dofinansowaniu z programu regionalnego zapewniono stanowiska do ładowania samochodów oraz rowerów elektrycznych. Na dachu wiaty rowerowej zamontowano natomiast panele fotowoltaiczne, z których prąd wykorzystany zostanie na potrzeby funkcjonowania parkingu. Finansowanie objęło zapewnienie monitoringu, systemu nagłośnienia informacyjnego, czy systemu alarmowego.
Na całym terenie zadbano również o nasadzenia drzew oraz krzewów, a także zagospodarowanie wód opadowych.

Dzięki możliwości pozostawienia samochodu w bezpiecznym miejscu decyzja o skorzystaniu ze środków transportu publicznego będzie zdecydowanie łatwiejsza. A decydując się na taki krok możemy nie tylko ominąć korki uliczne, ale także zadbać o środowisko. Rezygnacja z samochodu sprzyja zmniejszaniu zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu, który również ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Korzystanie z parkingu jest bezpłatne dla osób posiadających bilety komunikacji miejskiej (kartę miejską lub co najmniej bilet dobowy).

 

Zdjęcia:  Parking „Parkuj i Jedź” Żerań PKP fot. MKL-BUD

 

Projekt: Budowa parkingów strategicznych „Parkuj i Jedź” (Park & Ride) w m.st. Warszawie  – etap IV

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Wartość projektu: 13 074 313,88 zł

Dofinansowanie z UE: 3 681 235,77 zł

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-03-02
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-03-02

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content