[ic_wcag]

Aktualności

Na grafice znajduje się hasło: Prawie pół miliarda złotych z Unii Europejskiej na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Mazowsza #Koronawirus. Obok zdjęcie karetki pogotowia.

Prawie pół miliarda złotych z Unii Europejskiej na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Mazowsza!

Minął już czas największego nasilenia zachorowań na COVID-19. Wiele osób boryka się jednak z powikłaniami zdrowotnymi po przebytym zakażeniu oraz skutkami ograniczonego dostępu do diagnostyki medycznej. Dlatego dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej, samorząd Mazowsza kontynuuje realizację największego
w historii projektu doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego w specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców. Pomoże w tym decyzja o uruchomieniu prawie 100 mln zł dodatkowych środków, w tym 78 mln zł z funduszy europejskich. W efekcie, wartość projektu wspierającego sektor ochrony zdrowia przekroczy 578 mln zł,  w tym aż 493,4 mln zł z UE.

 

Unia Europejska od lat wspiera rozwój opieki medycznej na Mazowszu. Nie inaczej było w obliczu ogromnych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa. Do tej pory dzięki ponad 414 mln zł dofinansowania do mazowieckich szpitali
i stacji pogotowia ratunkowego trafił specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia pacjentów, a także środki ochrony osobistej. Z pomocy w ramach programu regionalnego skorzystało aż 75 placówek z całego regionu. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, „wartość realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu covidowego zwiększy się o blisko 100 mln zł. – Unia europejska dołoży ok. 78,5 mln zł, a 18,9 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa. Te środki zostaną przeznaczone na zakup aparatury medycznej, dzięki czemu jeszcze większa liczba pacjentów chorujących na COVID-19 lub borykających się z powikłaniami po przebytym zakażeniu otrzyma specjalistyczną pomoc.”

W ramach realizowanego przez Samorząd Mazowsza projektu szpitale otrzymały  nowoczesne urządzenia i aparaturę medyczną, m.in.: respiratory, kardiomonitory, aparaty RTG, aparaty do tlenoterapii, tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, aparaty USG, defibrylatory, pompy infuzyjne czy łóżka do intensywnej terapii.
Dzięki dofinansowaniu możliwe było przeprowadzenie niezbędnych prac remontowane na oddziałach i w pracowniach diagnostycznych. Zespoły ratownictwa medycznego otrzymały z kolei nowoczesne pojazdy do przewozu pacjentów,
w tym również specjalistyczne karetki bariatryczne do ratowania życia osób z otyłością. Placówki zostały również wyposażone w środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu dbającego o zdrowie mieszkańców.

 

O projekcie covidowym

 

Samorząd Mazowsza realizuje projekt pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Całkowita wartość projektu wynosi 578 172 121 zł, z czego 493 442 397 zł to środki europejskie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Kamil Staruch
  • Wytwarzający:
  • Kamil Staruch
  • Czas udostępnienia:
  • 2023-06-02
  • Czas wytworzenia:
  • 2023-06-02

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content