[ic_wcag]

Aktualności

Budynek Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Projekty unijne nagrodzone w konkursie „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”

Aż trzy projekty dofinansowane z Unii Europejskiej zostały uhonorowane w ramach konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było kultywowanie dobrych praktyk związanych z dbałością o obiekty zabytkowe.

Zwycięzcą konkursu został zabytkowy budynek Jatki w Ostrowi Mazowieckiej. Ten neogotycki obiekt pochodzący z 1903 r. przez wiele lat był niezagospodarowany i ulegał zniszczeniu. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w budynku przeprowadzono gruntowny remont, a także przebudowano odsłonięte w trakcie prac piwnice. Ponadto budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki podjętym działaniom budynek służy aktualnie celom kulturalnym. W odrestaurowanym obiekcie odbywają się imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia teatralne i koncerty dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic.

II miejsce przyznano budynkowi Krzywej Hali w Ciechanowie. Obiekt wybudowany został w latach 1942-1943 i stanowi najbardziej charakterystyczny zabytkowy budynek w ciechanowskiej dzielnicy Bloki. Dzięki dofinansowaniu z UE Krzywa Hala zyskała m.in. nową elewację i dach, a pomieszczenia na parterze zostały zaaranżowane do pełnienia nowych funkcji użytkowych. W obiekcie swoją siedzibę mają m.in.: Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Integracji, Placówki Wsparcia Dziennego czy Klub Osiedlowy. Ponadto wykonano podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami, oświetlenie oraz iluminację arkad.

Z kolei III miejsce konkursowe zajął zabytkowy Dom Ksawerego Konopackiego w Warszawie. Pałacyk Konopackiego pochodzi z XIX wieku i zapisał się na kartach historii jako pierwszy murowany budynek Nowej Pragi. Na sfinansowanie kosztów modernizacji budynku przeznaczono prawie 5 mln zł z programu regionalnego na lata 2014-2020 dla Mazowsza. Przed rozpoczęciem remontu obiekt był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał gruntownych prac remontowych. We wrześniu br. budynek został uroczyście otwarty i stanowi doskonałą atrakcję kulturalną dla mieszkańców Warszawy.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji: https://mazovia.pl/pl/konkursy/znamy-zwyciezcow-i-edycji-konkursu-renowacja-roku-zabytkow-mazowsza.html

  1. Fot. Krzysztof Chojnacki
  2. Fot. Gmina Miejska Ciechanów

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2021-09-28
  • Czas wytworzenia:
  • 2021-09-28

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content