[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Prosty język o Funduszach Europejskich

Upraszczanie języka, pisanie w zrozumiały i dostępny sposób to przepis na skuteczną komunikację. Dzisiaj 13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka i z tej okazji przypominamy o inicjatywie „Prosto i kropka”.  Prosty język buduje zaufanie do instytucji, nie odstrasza, dlatego Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych od lat upraszcza język pisząc o Funduszach Europejskich.

Deklarację współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach podpisało blisko 40 instytucji. W tym gronie,  od 13 marca 2019 r. jest również Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Prosty język jest elementem dostępności. Pomaga zrozumieć tekst i powoduje, że więcej osób czyta daną publikację, artykuł czy informację prasową. W prostym języku chodzi o to, żeby na pierwszym miejscu stawiać odbiorcę – drugiego człowieka.

Prosto o Funduszach Europejskich

W Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych upraszczamy język zarówno w działaniach informacyjno-promocyjnych, jak i w zawiłych językowo dokumentacjach konkursowych. Stosując zasady prostego języka, napisaliśmy trzy regulaminy konkursów. Dwa dotyczyły naboru wniosków dla projektów z rozwoju ekonomii społecznej, a jeden dotyczył edukacji.

Pisząc zrozumiale o Funduszach Europejskich zachęcamy odbiorcę do poznawania tej trudnej tematyki. Zależy nam na efekcie promocyjnym, szanujemy odbiorcę, który łatwiej zapamiętuje krótkie tytuły i zdania.

Czy prosto jest łatwo?

Tak. Prosty język, to komunikacja zrozumiała i przejrzysta. To sposób pisania, dzięki któremu każdy czytelnik  rozumie tekst szybko i łatwo.

Zasady prostego języka

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami oraz materiałami edukacyjnymi w portalu FE – Poznaj zasady prostego języka.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2021-10-13
  • Czas wytworzenia:
  • 2021-10-13

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content