Wpisz proszę szukaną frazę
Ten rok będzie należał do młodych ludzi. Europejski Rok Młodzieży ustanowiono w celu zaakcentowania roli, jaką odgrywa europejska młodzież. To m.in. budowanie lepszej przyszłości bez wykluczenia, to dbanie o klimat i cyfrowy rozwój. W tym roku będzie wiele inicjatyw skierowanych do młodych ludzi. To czas na zaangażowanie młodego pokolenia w sprawy Unii Europejskiej.
#EuropeanYearOfYouth !
Okres pandemii covid-19 to trudny czas, zwłaszcza dla młodych ludzi. Unia Europejska proponuje wsparcie młodzieży w życiu społecznym.
Pandemia pozbawiła młodych ludzi wielu możliwości – spotykania się z przyjaciółmi, poznawania nowych ludzi czy też doświadczania i odkrywania nowych kultur. Wprawdzie nie możemy im oddać straconego czasu, lecz Komisja Europejska ogłosiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży, tak by w każdym podejmowanym działaniu uwzględniać aspiracje naszej młodzieży. Komisja Europejska wraz z partnerami regionalnymi i lokalnymi w województwie mazowieckim realizując projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego 2014-2020, już teraz wspiera młodych mieszkańców województwa w zakresie kształcenia, szkolenia, uczenia się, zatrudnienia oraz uczestnictwa w życiu obywatelskim. Niemniej dążymy do zmiany sposobu, w jaki włączamy młodych ludzi w proces kształtowania polityki spójności i podejmowania decyzji także w stosunku do inwestycji unijnych z nowej perspektywy finansowej 2021-2027, tak by młodzi ludzie byli w centrum tej polityki. Dzisiejsi młodzi ludzie są mniej zainteresowani tradycyjnymi formami uczestnictwa, ale aktywnie opowiadają się za tym, w co wierzą, angażując się w nowe sposoby. Chcemy czerpać inspirację z ich działań, wizji i spostrzeżeń w celu dalszego wzmacniania i ożywienia wspólnego projektu UE, tak by miały one odzwierciedlenie zapisach nowego programu unijnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Chcemy, aby transformacja ekologiczna i cyfrowa wspierana z unijnych funduszy zapewniła młodym nowe perspektywy i możliwości, równość i włączenie społeczne, zrównoważony rozwój, zdrowie i dobrostan psychiczny oraz wysokiej jakości zatrudnienie.
UE skierowana do młodzieży inicjatywy także w innych obszarach polityki – od programów rozwoju obszarów wiejskich ukierunkowanych na młodych rolników po programy w zakresie badań naukowych i innowacji, a także w dziedzinie klimatu, w tym programy UE o zasięgu międzynarodowym lub transnarodowym. Poza tym programy Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, a także takie inicjatywy UE jak gwarancja dla młodzieży i Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych zapewniają młodym ludziom jeszcze więcej możliwości. W 2022 r. został również uruchomiony nowy program o nazwie ALMA, który ma na celu wspieranie transgranicznej mobilności zawodowej młodych ludzi w wieku 18–30 lat znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.
Zachęcamy wszystkich młodych ludzi z województwa mazowieckiego aby brali udział w im dedykowanych inicjatywach unijnych tak by stali się aktywnymi obywatelami, którzy będą uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej i przyczyniać się do zmian w kwestiach klimatu, spraw społecznych, czy rozwoju cyfrowego. Aby budować lepszą, bardziej ekologiczną, cyfrową i sprzyjającą włączeniu społecznemu przyszłość, Europa potrzebuje wizji, zaangażowania i uczestnictwa wszystkich młodych ludzi – podkreśla Christopher Todd, Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej
Jakie są możliwości dla młodych ludzi?
Fundusze europejskie mocno wspierają np. edukację młodzieży. W ramach programu regionalnego na lata 2014-2020 realizowane są projekty rozwijające kompetencje kluczowe. Nowatorskie metody nauczania, wyposażenie szkół w nowoczesne narzędzia cyfrowe, zakupy sprzętu, nauka języków obcych to główne cele tych projektów. Dzięki środkom z UE, szkoły uczące praktycznego zawodu zmieniają się i mogą oferować uczniom naukę na wysokim poziomie. Realizowane projekty dotyczą także ochrony zdrowia. Fundusze europejskie pomogły przebadać ponad 48,7 tys. uczniów klas pierwszych z mazowieckich szkół podstawowych. Projekty dotyczą także diagnostyki raka piersi, wad postawy i walki z otyłością.
Dodatkowo warto wspomnieć o stypendiach dla uzdolnionych uczniów. Stypendium ma charakter edukacyjny i jest wykorzystywany na zakup m.in. sprzętu komputerowego, fachowej literatury, podstawowego wyposażenia miejsca nauki w domu, opłacenie udziału w zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych oraz korzystania z Internetu.
Więcej informacji dotyczących inicjatyw UE skierowanych do młodych ludzi znajduje się pod: Europejski Portal Młodzieżowy | European Youth Portal (europa.eu)