[ic_wcag]

Aktualności

Grafika przedstawia napis Rowerem do pracy i na szlaki. Fundusze Europejskie pomogły w budowie ścieżek rowerowych. W tle widać mężczyznę jadącego ulicą na rowerze.

Rowerem do pracy i na szlaki dzięki Funduszom Europejskim

Aktywny i zdrowy styl życia, wpływ na ochronę środowiska, mniej spalin i hałasu, oszczędności w domowym budżecie – to plusy jazdy na rowerze. Coraz więcej mieszkańców Mazowsza korzysta z takiej formy transportu. Jeździmy do pracy, do szkoły, na wycieczki i rajdy. Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego na lata 2014-2020 zwiększyła się liczba kilometrów nowych oraz przebudowanych ścieżek rowerowych. Dzisiaj obchodzimy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy i przy tej okazji pokazujemy efekty zrealizowanych inwestycji rowerowych na Mazowszu.

 

Turystyka rowerowa stała się bardzo popularna, bezpieczna, ekologiczna i dostępna dla ludzi w każdym wieku.  Dzięki wsparciu funduszy europejskich na całym Mazowszu powstały kilometry nowych ścieżek i połączeń między miejscowościami, dzielnicami czy gminami. Miłośnicy rowerów mają więc wiele możliwości do podróżowania jednośladem.

 

Rozpoczynamy sezon rowerowy na Mazowszu

Zalety jazdy na rowerze to m.in. zaoszczędzenie czasu i nerwów, lepsze samopoczucie i zdrowie, ochrona planety, mniej samochodów na drogach. Opracowanie innowacyjnej pilotażowej linii do produkcji kompozytowych ram rowerowych na bazie włókna węglowego to projekt firmy Kross S.A. Dofinansowanie z programu regionalnego pomogło najpierw przeprowadzić prace rozwojowe i badania przemysłowe nowego produktu, następnie opracowano autorski sposób wykorzystania włókien karbonowych w ramach rowerowych. Dzięki zastosowanym technologiom spółka produkuje innowacyjne ramy rowerowe o wysokich parametrach jakościowych.

Z nowych tras rowerowych chętnie korzystają mieszkańcy Płońska. Miasto zrealizowało bardzo potrzebną inwestycję dotyczącą m.in. budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze nr 3021w Płońsk-Raciąż na odcinku Płońsk-Arcelin oraz w ulicach Kopernika i Młodzieżowej. Dodatkowo projekt obejmował budowę brakujących odcinków ścieżek rowerowych od osiedla Poświętne pod trasą ekspresową S7, mostem w ciągu ulicy Żołnierzy Wyklętych, na odcinku od ulicy Kopernika do obwodnicy zachodniej – ul. Św. Jana Pawła II. W ramach projektu nad rzeką Płonką powstały 4 kładki rowerowe. Wszystkie ścieżki są oświetlone. Na terenie miasta funkcjonuje 50 stojaków na rowery.

Fundusze europejskie pomogły także w budowie ścieżek rowerowych w Warszawie np. wzdłuż ul. Radzymińskiej, na odcinku pomiędzy ul. Poligonową a ul. Fieldorfa, pomiędzy rondem „Radosława” a placem Zawiszy czy odcinek od ul. Wawelskiej do ul. Racławickiej. Projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i idealnie wpisał się w ochronę środowiska.

Ścieżki powstały także w PomiechówkuJózefowiegminie JabłonnaLesznoStare Babice czy w Wyszkowie i Płocku. Mieszkańcy CiechanowaOstrołęki, a także Sokołowa Podlaskiego również korzystają z ekologicznych rozwiązań, jakimi są trasy rowerowe.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-05-20
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-05-20

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content