[ic_wcag]

Aktualności

Grafika z hasłem: Świętuj razem z nami Europejski Tydzień Mobilności! Na zdjęciu kobieta podczas jazdy rowerem, w tle ścieżka rowerowa.

Świętuj razem z nami Europejski Tydzień Mobilności!

W dniach 16-22 września obchodzimy Europejski Tydzień Mobilności. Przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane przez Komisję Europejską w 2002 roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do korzystania z niskoemisyjnego transportu, budowanie świadomości na temat ekologicznych form podróżowania, a także wspólna mobilizacja na rzecz ochrony naszej planety. Dzięki funduszom europejskim mieszkańcy Mazowsza zyskali dogodne warunki, by korzystać z wielu alternatywnych form transportu, jak transport rowerowy, kolejowy czy też publiczna komunikacja miejska. W wielu mazowieckich miastach zakupiono niskoemisyjne autobusy, wybudowano centra przesiadkowe „parkuj i jedź” oraz trasy rowerowe. Te działania sprzyjają zmniejszeniu ruchu samochodowego, co wpływa na mniejsze zatłoczenie miast i pozwala mieszkańcom oddychać lepszej jakości powietrzem. Zobacz, jak wiele niskoemisyjnych inicjatyw powstało dzięki wsparciu funduszy europejskich!

Europejski Tydzień Mobilności to doskonała okazja, by przypomnieć o zaletach korzystania z niskoemisyjnego transportu i zadbać o środowisko. By ograniczyć zanieczyszczenie powietrza warto jak najczęściej wybierać ekologiczne formy transportu, jak na przykład publiczna komunikacja miejska, transport kolejowy czy rowerowy. Fundusze Europejskie pomogły w zakupie niskoemisyjnych autobusów, a także w wybudowaniu ponad 1,2 tys. km ścieżek rowerowych oraz ponad 60 obiektów „parkuj i jedź”. Ponadto w wielu miejscach powstały także wiaty przystankowe, stojaki na rowery, a także wdrożono system informacji pasażerskiej. Mieszkańcy Mazowsza mają dogodne warunki, by podróżować wygodnie i żyć ekologicznie. Ponadto dzięki tym zmianom poprawie uległ stan lokalnego powietrza, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie.

Ekologiczny transport na Mazowszu

Na Mazowszu w przeciągu ostatnich lat zaszły ogromne zmiany. Dzięki funduszom europejskim w CiechanowieSiedlcach oraz Sokołowie Podlaskim powstały nowoczesne centra przesiadkowe. Mieszkańcy Ciechanowa mają do dyspozycji ponad 200 miejsc parkingowych i 40 stanowisk rowerowych. Przebudowano tam również drogę dojazdową do dworca PKP i rozbudowano trasę rowerową. W Siedlcach można skorzystać z ponad 300 miejsc postojowych. Wybudowano tam drogi wewnętrzne, place manewrowe, drogi rowerowe i chodniki. Z kolei w Sokołowie przebudowano aż ponad 30 km lokalnych dróg. Dzięki tym działaniom poprawie uległa mobilność mieszkańców oraz zmniejszył się ruch w centrum miasta. Możliwość dogodnego podróżowania rowerem zyskali również mieszkańcy gminy Wiązowna, gdzie powstało aż 10 km ścieżki rowerowej wraz z parkingiem. Zwiększył się również komfort podróżowania mieszkańców Płońska. Zakupiono tam autobusy, wiaty przystankowe, przebudowano drogi gminne, powstały ciągi pieszo-rowerowe oraz parkingi „parkuj i jedź”. Podobne działania podjęto m.in. w RadomiuŻyrardowie oraz Płocku. Rozwój alternatywnych form transportu wpływa na poprawę jakości życia społeczności lokalnej, umożliwiając wygodne i ekologiczne podróżowanie.


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Wytwarzający:
  • r.bodzioch@mazowia.eu
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-09-19
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-09-19

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content