[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

flaga Mazowsza na której na czerwonym tle widnieje orzeł bez korony, fot. archiwum UMWM

Świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego wspólnie z Funduszami Europejskimi dla Mazowsza

Jak co roku 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji składamy najlepsze życzenia wszystkim samorządowcom, pracownikom jednostek samorządowych, a także mieszkańcom Mazowsza. W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy również podkreślić rolę Unii Europejskiej na rzecz rozwoju naszego regionui społeczności lokalnych. To dzięki aktywności mazowieckich samorządów w pozyskiwaniu funduszy europejskich na przestrzeni lat zrealizowanych zostało wiele unijnych inwestycji, z których efektów korzystamy na co dzień.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, który odbyły się w 1990 roku. Samorządy odgrywają szczególną rolę w rozwoju naszych regionów, miast  i miasteczek. To one, wspólnie z mieszkańcami, tworzą nasze małe ojczyzny, a także są jednymz głównych beneficjentów pomocy z Unii Europejskiej. Tylko w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020 mazowieckie samorządy pozyskały ponad 5,1 mld zł dofinansowania europejskiego. Kryje się pod tym 1,6 tys. projektów, których efekty towarzyszą nam na co dzień. Są to chociażby: drogi, ścieżki rowerowe, autobusy niskoemisyjne, e-usługi w urzędach, doposażone szpitale, zmodernizowane instytucje kultury, czy odnowione zabytki.

 

Zachęcamy do wywieszenia flagi Mazowsza

Symbolami Mazowsza są flaga oraz herb ustanowione w 2006 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. W siedzibach wielu instytucji publicznych powiewa charakterystyczna czerwona flaga z wizerunkiem orła bez korony, zaprojektowanego przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha. Co ważne, flaga może również towarzyszyćna co dzień każdemu z nas, na przykład w domu, pracy, szkole. Wspólnie z Samorządem Mazowsza zachęcamydo eksponowania tego pięknego symbolu naszej wspólnoty.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-05-27
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-05-27

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content