[ic_wcag]

Aktualności

Szpital Bródnowski z kilkunastomilionowym wsparciem z UE

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie powstanie nowoczesne centrum operacji naczyniowych i  onkologicznych mózgu. Pomogą środki z UE. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma w sumie prawie 18 mln zł unijnego wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego, Teresa Bogiel prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego oraz Wiesław Malicki wiceprezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim działa Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN), które posiada unikalny i jedyny w Polsce sprzęt umożliwiający wykonywanie operacji w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. Co więcej jest to jedna z dwóch tego typu jednostek na świecie.  Posiadany sprzęt i wiedza zespołu medycznego sprawiły, że dla niektórych pacjentów z chorobami neurologicznymi MSB jest jedynym ośrodkiem w Europie prowadzącym tak specjalistyczne leczenie- To jedna z dwóch takich placówek na świecie i pierwsza tego typu sala hybrydowa w Europie – powiedział  wiceprezes szpitala Wiesław Malicki.

W ramach projektu planowane jest rozszerzenie posiadanej już bazy sprzętowej przez zakup nowych, wysoce technologicznie zaawansowanych urządzeń medycznych. Wśród nich jest innowacyjny system typu Visualase, niestosowany dotychczas w Polsce, występujący zaledwie w kilku ośrodkach na terenie Europy, który pozwoli na usuwanie nowotworów mózgu czy ognisk padaczkowych ze śródoperacyjnym podglądem w czasie rzeczywistym.

Kolejnym zakupem jest unikalna technologia typu FUS. Oprzyrządowanie to zainstalowane będzie w  posiadanym już aparacie MR (rezonans magnetyczny) i wykorzystując oddziaływanie ultradźwiękowe prowadzić będzie do niszczenia dowolnie wybranego celu w mózgu.  Mówimy tu właśnie przede wszystkim o tkankach patologicznych, rozumianych przede wszystkim jako choroby onkologiczne – FUS to oprogramowanie wgrywane w tubę rezonansu magnetycznego. Można dokonać dowolnego uszkodzenia mózgu w dowolnym miejscu, wielkości od jednego do kilkunastu milimetrów, obserwując temperaturę uszkodzenia i temperaturę wokół- mówi kierownik oddziału neurochirurgii prof. Mirosław Ząbek.

Dla zwiększenia jakości leczenia, planowany jest również zakup systemów robotycznych (typu Rosa/Renishaw) umożliwiających wykonywanie precyzyjnych biopsji nowotworów mózgu oraz endoskopowy system do operacji guzów mózgu. Ponadto zakup systemu do neuronawigacji umożliwi trójwymiarowe obrazowanie i precyzyjne naprowadzanie na cel terapeutyczny. Natomiast aby zobrazować przepływającą w naczyniach krew podczas zabiegu operacyjnego niezbędny będzie  zakup mikroskopu, o najwyższych parametrach także w ramach jakości obrazu.

Szpital zaplanował również zakup wyposażenia anestezjologicznego: aparat do znieczulenia, kardiomonitor do aparatu i dodatkowe akcesoria anestezjologiczne. Nowopowstałe Centrum  będzie posiadało wyposażoną  salę operacyjną i Oddziału Intensywnego Nadzoru. Wśród zakupionego wyposażenia znajdą się: ssaki chirurgiczne, fotel chirurgiczny, zestaw do diatermii, pompy: infuzyjne,  strzykawkowe sterowane elektronicznie,  infuzyjne ogólnego stosowania, infuzyjne objętościowe dwukanałowe do podawania dożylnego, pulsoksymetr, respirator transportowy, EKG. Zostanie również zakupione wyposażenie stołu operacyjnego.

Tytuł projektu: Utworzenie Centrum operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu ze wsparciem technik obrazowania w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego z zastosowaniem wysoko zaawansowanych technologii neurochirurgicznych poprzez rozbudowę istniejącego już ośrodka (Interwencyjne Centrum Neuroterapii – INC

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Całkowita wartość projektu: 17 778 799,99

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 17 778 799,99 zł

Działanie: 6.1  Infrastruktura ochrony zdrowia

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2021-10-19
  • Czas wytworzenia:
  • 2021-10-19

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content